Terör örgütü PKK'nın işgali altındaki Suriye'nin El Ömer, Koniko ve El Hol bölgelerinde ABD askerleriyle sözde Suriye Demokratik Güçleri’ne bağlı teröristler ağır silahlarla tatbikat yaptı.

Bu tatbikata Türkiye tepki gösterirken, bir tepki de aynı bölgedeki yerel aşiretten geldi. Deyrizor bölgesindeki aşiretler PKK'ya karşı isyan başlattı.

Amazonlar'da 100'den fazla yunus ölü bulundu! Amazonlar'da 100'den fazla yunus ölü bulundu!

Bu bölgede SDG bünyesinde görev alan gençlerin Deyrizor dışındaki farklı bölgelere IŞİD'le mücadele adı altında gönderilmesine karşı çıkan yerel halk ile SDG'li teröristler arasında büyük çatışmalar yaşandı.

YEREL HALK AYAKLANDI

Terör örgütünün sözde karargahına saldıran silahlı gruplarla çıkan çatışmada 12'si bölgedeki yerel aşiretlerden, 6'sı da SDG'li olmak üzere 19 kişi hayatını kaybetti. Gerilimin artmasına sebep olan olay ise geçtiğimiz günlerde SDG'ye bağlı Deyrizor Askeri Meclis komutanı Ahmaad Ebu Hewla'nın tutuklanması oldu.

ABD ile ortak tatbikattan sonra “Güvenliği güçlendirme” adı altında Deyrizor'dan 2.500 silahlı gücün farklı bölgelere kaydırılmasına karşı çıkan Ebu Hewla, sadece Deyrizor bölgesini korumakla görevli olduklarını, ABD-SDG'nin taleplerine cevap vermeyeceklerine dair terör örgütünün elebaşlarından Ferhad Abdi Şahin'e karşı bayrak açtı. Bunun üzerine Ebu Hewla pasifize edilerek tüm yetkileri alındıktan sonra tutuklandı.

SDG'YE AİTT OLAN TÜM BÖLGELERE SALDIRDILAR

Bunu öğrenen yerel aşiretler de PKK'nın sürekli zorunlu askerlik, seferberlik adı altında silah altına aldığı gençleri Deyrizor dışına göndermeye çalışmasına karşı olduklarını, bu konuda Ebu Hewla'yı desteklediklerini ve derhal serbest bırakılmasını talep ettiler.

İki gün geçmesine rağmen Ebu Hewla bırakılmayınca toplanan silahlı gruplar SDG'nin Deyrizor'un doğusundaki El Basira ana üs merkezi ile iç güvenlik noktalarına saldırdı. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Olayların kontrolden çıkması üzerine Şeddadi ve IŞİD'li teröristler ile ailelerinin rehin tutulduğu El Hol bölgesinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Aşiret üyeleri Ebu Hewla serbest bırakılana kadar SDG'yi doğrudan hedef alacaklarını duyurdular.

(HABER MERKEZİ)