Trafikte sürücüleri yakından ilgilendiren uygulamada sayı giderek artıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Hayat Kimliğinle Kolay" uygulaması ile sürücü belgesi bilgilerini T.C. kimlik kartlarına taşıyanların sayısının 6 milyon 275 bine ulaştığını açıkladı.Söz konusu uygulama ile T.C. kimlik kartlarına taşıma yapanların, yanlarında ehliyet bulundurmaları gerekmiyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün uygulaması ile T.C. kimlik kartına ehliyet bilgileri aktarılabiliyor.

Dilipak: En büyük kıyamet alametlerinden biri de fıtratın bozulmasıdır Dilipak: En büyük kıyamet alametlerinden biri de fıtratın bozulmasıdır

surucu-belgesi-1

İKİ AYRI KART TAŞIMA ZORUNLULUĞU YOK

Böylece sürücüler,  iki ayrı kart taşımak zorunda kalmayacak. Bu uygulama sayesinde trafikte bir çevirmeyle karşılaşan sürücülerin, T.C. kimlik belgelerini göstermeleri yeterli olacak, ehliyet aranmayacak.

HAYAT KİMLİĞİNLE KOLAY UYGULAMASI HAKKINDA BİLİNMEYENLER

21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen ve yeni nesil sürücü belgesi bilgilerinin elektronik kimlik kartlarında bulunan çipin içerisine entegre edilmesini sağlayan “Hayat Kimliğinle Kolay” uygulaması sayesinde kimlik kartı yanında olan vatandaşların trafikte yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır.

surucu-belgesi-4

BAŞVURU NEREYE YAPILIYOR?

Yeni tip sürücü belgesi ve yeni nesil kimlik kartına sahip olanlar, kimlik kartlarıyla nüfus müdürlüklerine başvurarak bu uygulamadan faydalanabilir.

Yeni tip sürücü belgesi bulunanlar, yeni nesil elektronik kimlik kartı başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilir.
Yeni nesil elektronik kimlik kartı bulunanlar yeni tip sürücü belgesi başvurusu sırasında bu uygulamadan faydalanabilir.

İŞLEMLER TAMAMEN ÜCRETSİZ!

Bu işlemlerin tamamı ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartında yer alan işletim sistemi, başvuru sistemi ile kimlik kartının basımına kadar olan süreçteki bütün yazılımlar İçişleri Bakanlığı mühendisleri tarafından yerli ve milli olarak geliştirilmiştir.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)