DOLAR
5,8147
%0,44
EURO
6,4658
%0,25
ALTIN
276,05
%0,90
BİST100
7,7627
%1,70

Suudi gazeteci Kaşıkçı öldürüldü mü?

Reuters Haber Ajansı, iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, Türk polisinin kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın elçilikte öldürüldüğüne inandığını ve cinayetin önceden planlanarak cesedin daha sonra elçilik binasından çıkartıldığını düşündüğüne yer verdi.
07.10.2018 17.39.49

Reuters Haber Ajansı, iki Türk yetkiliye dayandırdığı haberde, Türk polisinin kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın elçilikte öldürüldüğüne inandığını ve cinayetin önceden planlanarak cesedin daha sonra elçilik binasından çıkartıldığını düşündüğüne yer verdi. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosu Muhammed El-Katibi ise bu iddiayı yalanlayarak, konsolosluk binasının kapılarını Reuters'a açtı. Muhammed El-Katibi, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: "Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta ya da Suudi Arabistan’da olmadığını teyit ediyorum. Hem konsolosluk hem de büyükelçilik olarak kendisinin nerede olduğunu araştırıyoruz"

Olayın ülkemizde olması üzücü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Kızılcahamam Kampı'nın kapanış konuşması sonrası Suudi gazeteci Kaşıkçı'nın kaybolması konusunda açıklama yaptı. Erdoğan, "Özellikle İstanbul'a giriş-çıkışlar inceleniyor savcılık ne gibi bir açıklama yapacak ısrarla beklentisi içindeyiz. Benim çok eski tanıdığım bir gazeteci arkadaşımız. Bunun ülkemizde olması çok üzücü. Bu işin takibindeyim, sonucu tüm dünyaya duyuracağım. İnşallah arzu etmediğimiz bir durumla karşı karşıya kalmayız" dedi.

Suudi polisler başkonsolosluğa geldi

Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ederken, binaya lüks araçlarla bazı yetkililer geldi. Levent'teki başkonsolosluk binasına gelenlerin daha önce Türkiye'ye gönderilen Suudlu polisler olduğu belirtildi. Araçlar, başkonsolosluk önünde kısa süreli hareketlilik yaşanmasına neden oldu. 

Twitter'dan Kaşıkçı açıklaması
Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nun resmi Twitter hesabından da Kaşıkçı'yla ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashoggi'nin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbul'a geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı" ifadelerine yer verildi.

Türk Arap Medya Derneği'nden açıklama

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı ise, Suudi Arabistan Başkonsolosluğu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın hunharca öldürüldüğü bilgisini aldıklarını söyledi.Bu konuda ellerinde teyitli bilgilerin olduğunu ileri süren Kışlakçı, Kaşıkçı'nın öldürüldüğüne ilişkin haberin kendilerine iki gün önce ulaştığını ancak bunu teyit ettirmek için beklediklerini vurgulayarak, "Bu bilgiyi dün teyit ettirdik. Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü haberi doğru. İkinci bir haber ise çok vahşice öldürüldüğü yönündedir" değerlendirmesinde bulundu. Bunun kabul edilemez olduğunu kaydeden Kışlakçı, "Buna tepki göstereceğiz. Dünya vicdanının da buna tepki göstereceğini umuyorum" ifadelerini kullandı. Kışlakçı, Kaşıkçı'nın sadece Arap dünyasında değil, tüm dünyaca bilinen bir isim olduğunu belirterek, medya dünyasına başsağlığı dileklerini iletti.

Muhalif yazılarıyla tanınıyor 

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan hanedanına yönelik muhalif yazıları ile tanınıyor. Kaşıkçı, kaybolduktan sonra Suudi yetkililerden çelişkili açıklamalar gelmişti. Bazı Suudi yetkililer Kaşıkçı'nın konsolosluğa geldiğini ancak daha sonra ayrıldığını belirtirken, konsolosluktan yapılan açıklamada Kaşıkçı'nın binaya hiç gelmediği bilgisi verilmişti.


Yorum Ekle