06 Temmuz 2020, Pazartesi
Son Dakika

TFF Alt liglere destek olmazsa sıkıntılar artarak devam eder

Tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs salgını futbolu da vurdu. Liglerin durması ile gelirleri azalan alt liglerdeki futbol kulüpleri oyuncuların maaş ve transfer taksitlerini ödeyemiyor. Spor Hukuku uzmanı Avukat Erkan Behçet Arıkan, Türkiye Futbol Federasyonu’nun acil eylem planı ile kulüplere ve futbolculare destek olması gerektiğini söyledi. 
20.04.2020 21.52.15

Aralık ayında Wuhan’da başlayan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını futbolu da vurdu. Mart ayının ortasında liglere verilen aranın ardından kulüplerin birçok gelir kalemi ortadan kalkarken, özellikle alt liglerdeki kulüpler ekonomik krize girdi. Spor hukuku uzmanı Avukat Erkan Behçet Arıkan, futbol dünyasında son günlerde yayıncı kuruluşun Süper Lig kulüplerine ödeme yapmamasının konuşulduğunu ancak, alt liglerde kaos ve karmaşanın daha büyük olduğunu söyledi. 
Koronavirüs salgınının alt liglere etkisinin daha baskın ve yıkıcı olacağını belirten Arıkan, “Alt liglerdeki kulüplerin yayın, reklam, sponsorluk, bilet ve ürün geliri Süper Lig takımlarına oranla çok daha zayıf. Süper Lig takımları salgın sonrası bahsettiğimiz gelirlere yeniden kavuşarak toparlanırken alt lig takımları ise asıl sıkıntıyı bu süreçte çekecek” diye konuştu
MAAŞ VE TAKSİTLER NASIL ÖDENECEK?
Alt liglerdeki kulüplerin en büyük gelir kalemlerinden birinin beraberlik ve galibiyet halinde Türkiye Futbol Federasyonu’nda aldıkları para olduğunu ifade eden Av. Erkan Behçet Arıkan, “Liglerin tatil olduğu bu süreçte kulüplerimiz bu gelirden tamamen mahrum kaldı. Maçlar oynanmadığı için hasılat ve reklam gelirleri de sıfıra indi. Burada kulüpler federasyon desteği veya banka desteğine ya da belediye desteğine muhtaç duruma düşecektir. Ancak bu ödemelerin ne zaman geleceği belli olmadığından futbolcu ve çalışanların mağdur olma ihtimali yüksektir. Böyle bir durumda bankalar, kulüp alacaklıları ve futbolcular kulüpten alacaklarını almak için sıraya girecek ve futbol kulüpleri ekonomik dar boğaza girecek ve belki iflasın eşiğine geleceklerdir. Burada futbolcuların ve kulüp personelinin asgari ihtiyaçlarının karşılanması için federasyon ve kulüpler görüşerek çözüm aramalıdır. Yüksek maliyetli futbolcu ve personelden indirim talep edilmesi istenebilir“ dedi. 
ACİL EYLEM PLANI
Arıkan, Türkiye Futbol Federasyonu’nun acil olarak kulüplerle görüşerek futbolculara asgari ödeme yapılması konusunda ısrarcı olmasını istedi. TTF’nin gerekirse kendi bütçesinden kulüpleri desteklemesi gerektiğini belirten Av. Erkan Behçet Arıkan ödeme güçlüklerinin ortadan kaldırılmasının şart olduğunu söyledi. 

Kulüplerin futbolcuya ödeme yapmaması halinde oyuncuların elindeki hakları kullanabileceğini vurgulayan Arıkan, “Futbolcu kulübüne ve TFF’ye önce ihtar çeker. Ardından isterse sözleşme fesih hakkını kullanabilir. Bunun önünde herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. Bu noktada FİFA ve Federasyonun futbolcunun alacağını alabileceği, ancak kulübün bu süreçte ödeme yapmaması sebebiyle kulübe herhangi bir para ceza veya idari yaptırım cezası verilmemesi  görüşündeyiz” diye konuştu. 
SÖZLEŞMELER REVİZE EDİLMELİ
Koronavirüs salgını ile ortaya çıkan durumun futbolcuların sözleşmelerinin revize edilmesini gündeme getirdiğini belirten Av. Erkan Behçet Arıkan, “İçinde bulunduğumuz süreç Türk Borçlar Kanunu gereğince sözleşmelerin tamamı veya bir kısmında yeniden düzenleme yapılmasını gerektiren bir “mücbir sebep” halidir. Dolayısı ile kulüpler bu mücbir sebep halini gerekçe göstererek futbolcu ve kulüp personelinin kazancında indirime gitmek veya ödemeden kaçınma eğiliminde olacaklardır. Bu tamamen futbol emekçilerinin takdirinde olan süreçtir. Ancak bu sözleşme revizeleri hak kaybına sebebiyet vermeyecek şekilde revize edilmelidir” şeklinde konuştu. 
Ödeme alamayan futbolcuların öncelikle kulüplerine ve TFF’ye ihtar çekmeleri gerektiğini ifade eden Arıkan, kulübün 10 gün içinde finansal yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu, bunu yapmadığı takdirde futbolcunun sözleşme fesih hakkı doğabileceğini ve haklarını ulusal ve ulusal mercilerde arayabileceğini kaydetti.

İTTİFAK-İSTANBULYorum Ekle