02 Ekim 2020, Cuma
Son Dakika

Ticari savaşlarının kazananı olmaz

ABD'nin Çin'den ithal ettiği bazı ürünlere yüzde 25 ek vergi getirmesi üzerine açıklama yapan TİM Başkanı Gülle, “Ticaret savaşlarında kazanan taraf olmayacağı tarihsel olarak ispatlanmıştır" dedi.
08.07.2018 15.49.26

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, ABD yönetiminin, Çin'den ithal edilen 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi koymasına ve tüm dünyaya yayılması olası olan ticaret savaşlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gülle, ABD'nin Çin'den ithal ettiği bazı ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmesine ilişkin, ticaret savaşlarında kazanan taraf olmayacağını, bu engellerin küresel ticareti ve buna bağlı olarak küresel refahı olumsuz etkileyeceğini bildirdi. Gülle, 2015 ve 2016'da 16 trilyon dolara kadar gerileyen dünya ticaretinin 2017'de tekrar toparlanarak 17,4 trilyon dolara ulaştığını anımsattı.

 

KÜRESEL REFAH DÜŞEBİLİR

 

Gülle, dünya ticaretinin bu yıl daha da artmasının ve 19 trilyon dolara ulaşmasının öngörüldüğünü kaydederek, "Ancak küresel ticarette görünüm ne kadar olumlu olsa da şu an için dünyanın önündeki en önemli engel ABD'nin uyguladığı korumacı politikalar. Bugün dünyanın en önemli 3 ticari aktörü ABD, Çin ve AB ülkelerinin atacağı her adım, küresel ticareti ve buna bağlı olarak küresel refahı olumsuz etkileyecektir." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ETKİLENECEK

Türkiye'nin her zaman önemli bir ticari partneri olduğunu aktaran Gülle, "Geçen yıl 8,7 milyar dolarla en fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz beşinci ülke oldu. Yine 11,9 milyar dolarla ithalatımızda dördüncü sırada. Çelik ve alüminyum, ABD'ye ihracatımızda son dönemde öne çıkan ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünlere getirilen ek vergiler elbette ihracatımızı etkileyecektir" değerlendirmelerinde bulundu.

DÜNYAYI SARSACAK

Gülle, "ABD'nin bu ürünlerde Çin'den ithalatı 34 milyar dolar seviyesinde. Aynı ürünlerde biz de 2017'de ABD'ye 1,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Çin'in bu adıma karşı getireceği ek vergiler, ABD'nin bu vergilere yeniden cevap vermesi gibi bir süreç yaşanması durumunda bundan sadece ABD ve Çin değil, dolaylı olarak bütün dünya ülkeleri etkilenecek" şeklinde konuştu.Yorum Ekle