07 Şubat 2023, Salı
Son Dakika

TİM, Türkiye’de 9. Kez ‘İnovasyon’ diyor

10.12.2022 00.53.55

ABDULMUTTALİB BAYRAM

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Genel Sekreter Bilal Bedir ve başkan Vekili Çetin Tecdelioğlu, Mandarin Oriental Bosphorus’ta yapılan kahvaltılı basın toplantısında  ‘İnovasyonun Yeni Yüzyılı” temasıyla bu yıl 9. Kez düzenlenen ‘Türkiye İnovasyon Haftası’ için yapılacakları anlattılar. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çok sayıda bakanın katılımıyla, Türkiye’nin en kapsamlı etkinliği olan inovasyon haftası, 12 Aralık Pazartesi günü Haliç Kongre Merkezinde başlıyor. 

“Yeniliğin, üretkenliğin, farklılaşmanın adı ‘İnovasyon’

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, “Dünya’nın ve Türkiye’nin zorlu bir süreçten geçtiğini,  Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi ve küresel ticaretteki belirsizliklerin dünden daha farklı davranmayı zorunlu kıldığını vurgulayarak “Bölgesel ve küresel krizler her zaman olacak. Tam da bu noktada ortaya koyacağımız yeni bakış açıları, düşünce çeşitliliği bizleri bu stresli ortamdan çekip alacak, farklı bir noktaya taşıyacak. ‘Yeniliğin, üretkenliğin, farklılaşmanın diğer adı olan ‘İnovasyon’ ile yeni yollar bulacak, geleceği kurgulayacağız. Hem ülkemizden hem de dünyadan başarılı örneklerle gençlerimize yeni ufuklar çizmek, onların yollarını aydınlatmak istiyoruz. Çünkü gençlerimiz bunu fazlasıyla hak ediyor” dedi. 

Yüksek Katma Değere Giden Yol ‘İnovasyon’ Denen Duraktan Geçiyor

Gültepe, “Yüksek katma değere giden yol da, hayatı kolaylaştıran yaklaşımlar da adına inovasyon dediğimiz duraktan geçiyor. Ya bu inovasyon trenine atlayıp kendimize yer edineceğiz ya da kaçan fırsatların, teknolojik gelişmelerin ardından bakacağız. Gençliğin ve inovasyonun gücüyle Türkiye’yi yeni yüzyıla taşıyacağız. TİM olarak her zaman daha iyiye, memlekete değer katan projelere odaklandık. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onurlandıracağı 9. Türkiye İnovasyon Haftası’na da az önce paylaştığım bakış açısıyla hazırlandık” diyen Mustafa Başkan, İnovaLİG şampiyonlarının ödüllerinin ve organizasyonun stratejik partneri olan firmalara plaketlerinin de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verileceğini söyledi. 

45 Konuşmacı bilgi ve deneyimlerini paylaşacak

TİM Genel Sekreteri Bilal Bedir Türkiye İnovasyon Haftası’nın programı hakkında bilgi verdi ve bazı katılımcılardan bahsetti. Herhangi bir ücret alınmadan sadece kayıtla girilebilen programda dünyanın dört bir yanından gelen konuşmacıları dinleme fırsatı olduğunu belirten Bedir, “İnovasyon ekosisteminin tüm paydaşlarını bir araya getireceğimiz etkinlik süresince toplam 10 oturumda 45 yerli ve yabancı konuşmacı bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak. Etkinlik alanına kurulan stantlarda da TİM-TEB Girişimevi Girişimcileri ile İNOVATİM öğrencileri projelerini katılımcılara tanıtacak. inovasyon tutkunlarını 12-13 Aralık günlerinde Haliç Kongre Merkezi’ne bekliyoruz” dedi. 

İnovasyonun Yerli ve Yabancı Yıldızları

 ‘Robotların Yükselişi’ Kitabının Yazarı Martin Ford  “Gelecek bilimci ve ‘Robotların Yükselişi’ Kitabının Yazarı Martin Ford ilk gün bizlerle olacak ve yapay zekânın hayatımıza olası etkilerini anlatacak. 

Uzay Araştırmacısı Dr. Umut Yıldız 

NASA’da derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışan Dr. Umut Yıldız da ilk günün konukları arasında bulunuyor. Yıldız uzayın derinlikleriyle ilgili en son bilgileri paylaşacak. 

Baykar Haluk Bayraktar

Türkiye’nin askeri envanterine giren ilk milli İHA ve S/İHA sistemlerini üreten Baykar’ın Genel Müdürü Haluk Bayraktar da bir başka önemli bir konuşmacı olacak. 

Prof. Dr. İsmail Demir 

Türk savunma sanayinin yerlilik oranının yüzde 80'lere ulaşmasında etkin rol oynayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de etkinliğin önemli konuşmacıları arasında yer alıyor. 

Frank Mattes ve David Rose

Yazar ve inovasyon uzmanı, düşünce lideri Frank Mattes, robotik ve artırılmış gerçeklik alanında dünyanın sayılı isimlerinde MIT Öğretim Görevlisi David Rose da Türkiye İnovasyon Haftası’nda olacak. 

Son olarak bu yıl dokuzuncu kez düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerine adeta yıldız yağacak. Küresel çapta iş yapan birçok firma, üst düzey yöneticileriyle katılarak bilgi, deneyim ve yeni projelerini aktaracak. İnovatif ürün ve hizmetlerini üreten projenin stratejik partnerleri ise TEB, TURKCELL,  LC WAIKIKI, TUSAŞ, NADİR RAFİNE METAL, ZİRAAT BANKASI, İGE İHRACATI GELİŞTİRME, TEI, TÜRKİYE SİGORTA, TİRYAKİ, MONSTER, SOCAR, TURKISH AIRLINES olacak ve hazırladıkları deneyim alanlarında, üst düzey yöneticileriyle katılım sağladıkları panellerde tecrübelerini paylaşacaklar. İTTİFAKYorum Ekle