07 Şubat 2023, Salı
Son Dakika

Türk-Alman İşverenler Birliği’nin geleneksel Yeni Yıl Resepsiyonu yapıldı

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Yeni Yıl Resepsiyonu” yeni yıl da Almanya'nın başkenti Berlin’de Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile çok sayıda Türk-Alman işadamlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Burada konuşma yapan Bakan Kirişçi, “Türkiye ve Almanya'nın köklerinin uzun bir geçmişe dayandığını, çok boyutlu ve gelişmiş ilişkileri bulunduğunu söyledi.
21.01.2023 20.01.27

VASFİ PAKMAN

Türk-Alman İşverenler Birliği (TDU) her yıl geleneksel olarak düzenlenen  “Yeni Yıl Resepsiyonu” yeni yıl da Almanya'nın başkenti Berlin`de gerçekleştirildi. Davete  çok sayıda Türk- Alman işadamları yanı sıra Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Berlin Başkonsolosu Rıfkı Olgun Yücekök, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, KKTC Berlin Temsilcisi Beniz Uluer Kaymak, Müsiad Avrupa Diplomatik İlişkiler Kurulu Başkanı Ömer Başkan, Berlin Eyalet Başbakanı ve Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey de katıldı.  Ayrıca Franziska Giffey resepsiyonda bir konuşma yaptı. 

Türk-Alman İşverenler Birliği TDU başkanı Remzi Kaplan davetlilere karışımlarından doları teşekkür ettiği açılış konuşmasında “İş yapacak gençlere her zaman destek olacağız. Önümüzde eyalet seçimi yapılacak, seçime girecek politikacılara başarılar diliyorum. Öncelikle ulaşım bizim için çok önemli. Rahat bir ulaşım olmadan ne üretim, ne de dağıtım olur. Ne de bir hizmet sektörü yürür. yollardaki inşaat değişikliklerinin bir dengede sıralanması önemlidir. Bu değişiklikler yapılırken biz işamdamlarının da görüşü alınmalıdır.” şeklinde konuştu.

Resepsiyona katılan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Berlin’de Türk işadamları bir arada olmaktan mutluluğunu dike getirerek  Resepsiyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Almanya'nın köklerinin uzun bir geçmişe dayandığını, çok boyutlu ve gelişmiş ilişkileri bulunduğunu söyledi.

Bu ilişkilerde Türk ve Alman toplumları arasındaki beşeri bağın başat rol oynadığını anlatan Kirişci, 60 yıldan uzun bir süredir bu ülkede yaşayan, nüfusu 3,5 milyona ulaşan ve Almanya'ya ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan zenginlik katan Türk toplumunun bugün dördüncü nesliyle Almanya'da da vatanında olduğunu belirtti.

Bakan Kirişci, "İnsanımız, sanayiden hizmet sektörüne, eğitimden sanata, ekonominin ve bilimin hemen her alanında, her geçen gün daha fazla katma değer üretmektedir. Türk toplumunun huzur ve aidiyet duygusu içinde Almanya'daki varlığını sürdürmesi, bu değerlerin katlanarak çoğalmasının yolunu açacak ve her iki toplumun da faydasına olacaktır" diye konuştu.

Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte gıda milliyetçiliğinin konuşulamaya başladığını belirten Kirişci, savaş dolayısıyla ortaya çıkan tahıl krizinin aşılmasında Türkiye'nin çözümün anahtarı olduğunu kaydetti.

Kirişci, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan liderliğinde İstanbul'da tarafları bir araya getirerek Tahıl Koridoru Anlaşması'nın hayata geçirilmesini sağladığını hatırlatarak, bu kapsamda bugüne kadar 18 milyon tona yakın tahıl ve diğer ürünlerin Almanya'nın içinde bulunduğu ülkelere taşındığını aktardı. İTTİFAKYorum Ekle