Yıllarca Batı’da Türkiye'yi kendi bildikleri kötülük ekseni içinde yaftalamaya ve iletişim kanalları ile kötülemeye çalıştılar, Aslında uzun süre de bu konuda başarı sağladılar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler konuşmasına ve Amerika seyahatine giden yolun öncesi ve sonrasında ise adeta iletişim açısından uzun yıllara dayanan bütün hataların kapatılıp yeni bir dönemin, yeni bir devrin, yepyeni bir sayfanın ve tarihin yazıldığı bir 2023 senesi yaşandı.

Gelin bunu biraz açalım; demek istiyoruz ki iletişimi medyayı bu âlemde kuran Batı medeniyetinin göbeğinde Türkiye, Bu kez Türk milletini ve Türk devletini üstün başarı sayılacak adımlarla temsil etti.

New York'ta Türk evinde Tesla ve Space X'in kurucusu Elon Musk'ın kabul edilerek dijital Türkiye vizyonu ve ulusal yapay zeka stratejisinin anlatılması ve bununla beraber Togg’un Türkiye'de yollara çıkmasıyla Tesla'nın da Türkiye'deki pazarda yeni bir fabrika ile yer alabilecek olması, son olarak da Türkiye'nin uzay programı kapsamında yeni atılacak adımlarda Space X iş birliği imkanlarının olabileceğinin masaya gelmesi başlı başına Türkiye'nin vizyon ve gelecek imajına katmerli bir kaymak oldu.

Bunların altını şundan dolayı çiziyorum: Şimdiye kadar Türkiye özellikle kendine Amerika ve Amerikalılara aynı zamanda Amerika'nın popüler kültürünü yönlendiren usta isimlere anlatmakta zorlandığı yıllar yaşadı. Bu bir kader sanıldı. Ancak 2023'ün Eylül'ün de her şeyin Aslında Türklerin de elinde olduğunu ortaya koyan adımlar atıldı.

Tabii bunun altını çizerken özellikle İletişim Başkanlığı’nın neden Yunanistan'da kopya edildiğini, neden Yunanistan'da da bir örneğinin kurumsallaştırmak istendiğini anlamak mümkün oldu. Çünkü tüm bu başarının arkasında dört başı mamur bir İletişim Başkanlığı çalışması var.

Elon Musk'ın Türk evine kucağında çocuğuyla gelip çok sıcak görüntülerle tüm medyada yer alması başlı başına çok büyük bir lobi ve iletişim çalışmasıdır.

Ve durdurak bilmeyen Türkiye düşmanlarının her fırsatta New York'un en işlek caddelerinde Türkiye aleyhine propaganda yaptıklarını da düşünürsek Türkiye bu sene en önemli merkezlerde Türk bayrağını dalgalandırdı.

Türklerin ne kadar ileri teknolojik savunma ve siyasi adımlar attığını video wall dediğimiz dev ekranlarla gösterdi.

Bu da anlaşılıyor ki tüm bu alanların çok önceden planlanarak satın alınarak buraya yönelik içeriğin hazırlanıp batılıların adeta gözüne Türkiye'nin Başarılarını sokma planı ve çalışması son derece başarılı olmuştur. Aynı şekilde Türk evinde Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gürcistan Başbakanı, Polonya Cumhurbaşkanı, NATO Genel Sekreteri, Cezayir Cumhurbaşkanı, İsrail Başbakanı, İtalya Başbakanı, Yunanistan Başbakanı, Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Malezya Başbakanı’nı ağırlaması ve bu görüşmelerin iletişim zarafeti ile yapılması dosta düşmana örnek oldu.

Tabii Türkiye'de pek yoğun gündeme gelmedi ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın BM 78. genel kurulunda misafir devlet başkanları ve liderlerine Cumhurbaşkanlığı iletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan aynı coğrafyada bağış içinde farklı inanış ortak anlayış kitabı ile Birleşmiş Milletler reformu uluslararası iş birliğine yeni bir yaklaşım kitaplarında armağan etmesi Türkiye'nin bir başka altı çizilmesi gereken iletişim atağı oldu.

Türkiye kendini hem yazılı hem sözlü hem görsel çok güçlü bir şekilde ifade ediyordu. Ancak büyük devletlerin yapabileceği bir iletişim planlamasıydı bu.

Hatta en az Sayın Cumhurbaşkanımız kadar aktif olan First Lady Emine Erdoğan'ın da Genel Kurul kapsamında New York'ta yürüttüğü Lider eşi diplomasisi de özellikle küreselleşen dünyada kadınların ne kadar etkin olabileceğinin de en önemli kanıtı oldu.

Bu yıl BM'ye ve bu toplantılara katılamadım. Uzaktan gördüklerimi size aktarıyorum.

Bu arada bu kadar yoğun siyasi program arasına bazı Amerikan televizyon programlarına Sayın Cumhurbaşkanının röportaj vermesi ve Türkiye'nin tezlerini anlatması da Amerika'da yankı yapan ve aynı zamanda Türk düşmanlarının yakından takip ettiği çok vurucu röportajlardı.

Bu işler kolay değildir. İstersiniz ama düşmanlar engellerler. Evet, bu kez Türkler kazandı medyada.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki medyayı yakından bilen tecrübe eden ve aynı zamanda Amerika'nın en büyük Medya kuruluşu ABC'nin da uzun süre bu bölgede partneri olarak Medya yönetmiş bir kişi olarak, kimi çevrelerin ve Amerikalıların tüm engelleme girişimlerine ve Türk düşmanlarının tüm çabalarına rağmen bu anlattığım başarılı iletişim adımlarımın atılması 2023 senesine damga vuracak kadar önemli, altı çizilmesi gereken ve satır aralarında bırakılmayacak kadar üzerine düşünmesi gereken Türkiye'nin iletişim alanında da ileri adımlar attığını ifade eden çok önemli bir etkinlik alanıdır, bizim miyop medyanın da gözünü açacak iletişim zaferleridir.

Burada emeği geçen herkesi kutluyorum.

Rusya'da Rus medyası Russia Today ile bölgesel ortaklık yaparken Sayın Cumhurbaşkanımız ile özel röportaj yapmış ve aynı anda Amerikan ABC News kanalında yayınlamayı başararak Türk medyası için öncülük yapmıştım.

Başarı kolay gelmez, uzun geceler günler çalışmanın ürünüdür, bunu başaran başta İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve ekibi olmak üzere diplomatik mensuplarımızı da canı gönülden kutlar başarılarının dosta güven veren iletişim diplomasisinin eseri olduğunun altını çizmek isterim.

Yapılırken 2019 senesinde inşaat duvarında benim de çivi çaktığım yani bir çivi katkımın olduğu NewYork TürkEvi'nin de harika bir vizyon ile yerli yerinde ülkemizi ve dünya Türklüğünü temsil ettiğini de gururla gördük.

Sayın Erdoğan'ın BM konuşması da ancak karizmatik liderlik sahibi kendine ve milletine güvenen siyaset adamları tarafından gerçekleştirilebilirdi. Bu da göstermektedir ki Batı artık Ankara merkezli siyasi vizyona daha dikkat kesilecektir. Aksi halde dünyanın kalanı zaten sahip çıkmakta ve dünyanın 5'ten büyük olduğunu haykırmaktadır.

Kulağı bize sağır olanlar artık Afrika ve Latin dünyasından yükselen çığlık ve eylem seslerini iyi işitmektedir.

Türkiye, yükselen seslerin güçlü temsilcisi, medyada ve iletişim dünyasının global etkin ve belirleyici aktörü olma yönünde dev adımlar atmaktadır.

Teşekkürler.

Sizi izlemeye devam edeceğiz.