2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının başlaması nedeniyle yazılı açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, okullarda ders zilinin sorunlarla çaldığını ve bunun nedeninin öğretmen yetersizliği olduğunu belirtti. 

Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak

“NORMAKADRO AÇIĞI 83 BİN 547’DİR”

Geylan, "1 Eylül tarihi itibariyle 45 bin öğretmenimiz göreve başladı. Ancak bu atama da, var olan ihtiyacı karşılamıyor. Şöyle ki; sendikamızın geçtiğimiz eğitim-öğretim yılında yaptığı ücretli öğretmen araştırmasına göre 78 ilde ücretli öğretmen sayısı 76 bin 485, norm kadro açığı ise 75 ilde 83 bin 547’dir. Yani ücretli öğretmen sayısı norm kadro ihtiyacını dahi karşılamamıştır. 

“ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK MODERN BİR KÖLELİK DÜZENİDİR!”

Ücretli öğretmenlerin 5 bin 503’ü pedagojik formasyona dahi sahip olmayan ön lisans mezunlarından oluştuğunu ifade eden Geylan, “Ücretli öğretmenler ders başına ücret alırken, bu arkadaşlarımızın sigortası yatmamakta, diğer öğretmenlerimizin sahip olduğu haklardan faydalanamamaktadır. Adeta modern bir kölelik düzenini anımsatan bu uygulama ile öğretmen açığı giderilmeye çalışılırken, bu uygulamanın eğitime kaybettirdikleri ise hiç göz önüne alınmamaktadır. Dolayısıyla öğretmen açığının ücretli öğretmenler ile giderilmesini istemiyoruz. Deprem bölgesindeki ihtiyaç ve 80 bine yakın ücretli öğretmen görevlendirmesi göz önüne alınarak, cumhuriyetimizin 100'üncü yılında tam 100 bin atama müjdesi bekliyoruz. Hepimiz hemfikiriz ki, cumhuriyetimizin 100'üncü yılına 100 bin atama çok yakışacak" ifadelerine yer verdi.

“ÜCRETLİ VE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK UYGULAMALARI TEDAVÜLDEN KALDIRILMALI”

Öğretmen atamalarında “adil dağılımın” çok önemli olduğunuvutgulayan Geylan, bazı branşlarda kontenjan sayısı çok yetersiz olduğu için KPSS'den yüksek puan alan öğretmenlerin atanma imkânı bulamadığını söyledi.  Atama sayısının artırılması gerektiğini belirten Geylan, "Bu yapılırken kontenjanların adaletli şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca öğretmen atamaları sadece kadrolu yapılmalı, ücretli öğretmenlik uygulaması ve sözleşmeli öğretmen ataması tedavülden kaldırılmalıdır. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile ilgili düzenlemeler Yüksek Mahkeme’nin iptal ettiği hükümler dikkate alınarak, öğretmenlerin beklentileri doğrultusunda yapılsın" ifadelerini kullandı.

Kaynak: (DHA)