Fransa kökenli dünyaca ünlü mutfak okulu Le Cordon Blue'da düzenlenen etkinlikte, şef Umut Karakuş, 'Hatay Kısırı' ve 'Bulgur Nazuktan' yemekleri yaparak, Türk mutfağının kültürünü ve zenginliklerini anlattı.

Karakuş, 'Türkiye, İspanya, Fransa ve İtalya bence dünyanın en zengin 4 mutfağı. Türk mutfağı, tarihi, coğrafyası, kültürü ve çeşitliliğiyle belki biraz daha öne çıkıyor.' dedi.

Kendisinin de Le Cordon Blue'dan mezun bir aşçı olduğunu aktaran Karakuş, özellikle Türk baharatlarının dünyada daha çok bilinmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hatay mutfağı bu kez Azerbaycan'da lezzet meraklılarına tanıtıldı Hatay mutfağı bu kez Azerbaycan'da lezzet meraklılarına tanıtıldı

'İspanya'da çok fazla kullanılmıyor ama bizde 80 çeşit patlıcan yemeği var' diyen Karakuş, Le Cordon Blue öğrencilerine tanıttığı kısırın 'Türkiye'de hem zenginlerin hem de fakirlerin sofralarında sıkça bulunan bir tabak ve kendisi için dünyada gördüğü en değerli yemek tariflerinden biri olduğunu' söyledi.

Diğer yandan Türkiye'nin Madrid Büyükelçiliği ile Kültür ve Turizm Müşavirliğinin organizasyonunda yapılan etkinlikte konuşan Madrid Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı ve Maslahatgüzar Ayşe Zeybek, Türk mutfağının tarihine, kültürüne, coğrafi özelliklerine ve zenginliklerine ilişkin bilgiler verdi. (AA)