Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray’a Türk Dünyası kültür ve sanatına yapmış olduğu üstün katkılarından dolayı Onur Nişanı verdi. Ödül, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te düzenlenen 1. Bişkek Uluslararası Film Festivali çerçevesinde takdim edildi.

Hristiyanlar yakmasa dünyanın en büyük kütüphanesiydi! Hristiyanlar yakmasa dünyanın en büyük kütüphanesiydi!

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Türkan Şoray’ın Türk sinemasının en önemli kadın oyuncularından biri olmanın yanı sıra kültürümüzün korunması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda her daim çaba sarf eden bir kültür elçisi olduğunu söyledi. Raev, “Türkan Şoray, Türk Dünyası’nın gururu ve örneğidir. Tebrik ediyorum” dedi.

TÜRKAN ŞORAY: "ONUR NİŞANI, BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ"

Türkan Şoray ise ödülü alırken duyduğu mutluluğu dile getirerek, Onur Nişanı’nın ilk Türk iş birliği örgütü olan TÜRKSOY tarafından verilmesinden dolayı onur duyduğunu, kendisi için çok değerli olduğunu kaydetti. Şoray, “Türk Dünyası’nın kültür ve sanatına katkıda bulunmak benim için bir görevdir. Bu ödülü almak beni çok mutlu etti” diye konuştu.

Kaynak: (İHA)