Türkiye ekonomik alanda emin adımlarla yolunda ilerlemeye devam ediyor. Tüm yaşanılan olumsuzlara rağmen atılan doğru adımlar sonrası yakalanan büyüme rakamları güveni pekiştirmiş durumda.

Mucizevi bir sağlık deposu: Melocan otu nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir? Mucizevi bir sağlık deposu: Melocan otu nedir, faydaları nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

TÜİK'in yılın ikinci çeyreğine yönelik açıkladığı yüzde 3,8'lik büyüme rakamlarıyla Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ülkeleri içinde en yüksek oranda büyüyen ikinci Türkiye,  G20 ülkeleri arasında da üçüncü ülke oldu.

Türkiye büyümesini 12'inci çeyreğe taşıdı

Türkiye İstatistik Kurumu ve OECD verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye, bu yılın nisan-haziran döneminde sergilediği performansla ekonomik büyümesini 12'inci çeyreğe taşıdı.

OECD ülkeleri arasında Kosta Rika, bu yılın nisan-haziran döneminde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,1 büyümeyle ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi yüzde 3,8 ile Türkiye, yüzde 3,5 ile Meksika izledi.

OECD ülke ekonomilerinin ikinci çeyrekte ortalama büyümesi yüzde 1,5 olarak tahmin edildi. Söz konusu dönemde ekonomik büyüme Avrupa Birliği'nde (AB) yüzde 0,5 oldu.

OECD'de verisi açıklanan ülkeler arasında Estonya'nın yüzde eksi 3 ile ekonomisi en çok küçülen ülke olduğu görüldü. Bu ülkeyi eksi yüzde 2,3 ile Macaristan, eksi yüzde 2,2 ile İsveç takip etti.

Türkiye G20 ülkeleri arasında da ilk 3'e girdi

İkinci çeyrek büyüme verisi açıklanan G20 ülkeleri içinde de büyüme oranı en yüksek ülke yüzde 6,3 ile Çin olarak kayıtlara geçti. Bu ülkeyi yüzde 4,9 ile Endonezya, yüzde 3,8 ile Türkiye ve yüzde 3,5 ile Meksika takip etti.

AB ülkelerinin büyüme oranlarına bakıldığında ise İrlanda ilk sırada yer alırken, Türkiye ve Portekiz sırasıyla bu ülkeyi izlediler. (AA)