25 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Türkiye ticaret savaşından karlı çıkabilir

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, Türkiye'nin ticaret savaşındaki gelişmeleri doğru takip edebilirse kazançlı çıkabileceğini belirtti.
09.07.2018 15.47.48

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Türkiye'nin, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşındaki gelişmelerin doğru okunduğu ve hazırlıkların iyi yapıldığı takdirde kazançlı çıkabileceğini belirtti.

Akat, "Biliyoruz ki bu krizin büyük aktörleri ve savaşın büyük taraflarının ithalat ve ihracat rakamlarıyla karşılaştırıldığında, en az etkilenecek olan ülkelerden biri Türkiye olacaktır." dedi. Küresel güçlerin eskisi gibi savaşarak yara almak yerine, "ticaret savaşı"na girdiğini vurgulayan Akat, ticaret savaşını da silahları etkisiz kılacak stratejiler üreterek, avantaj yaratacak projeler yürüterek yaptıklarını söyledi. ABD ve Çin gümrük vergilerinin tüm sektörlerini etkileyeceğine işaret eden Akat, "Günümüzde madencilikten turizme, teknolojinin zirvesinden tarıma kadar her şey birbirine bağlı. Bu boyutta bir ticari savaşta önce hangi sektörün etkileneceğinin önemi de yok, çünkü bir adım sonra da diğerlerine yansır savaşın ateşi" şeklinde konuştu.

Akat, "Bu kadar büyük ve global bir ticaret savaşının sonucunda sadece ekonomik kayıp olmaz. Savaşın tüm taraflarında siyasi, kültürel ve demografik değişiklikler de olacaktır.” dedi.Yorum Ekle