12 Ağustos 2020, Çarşamba
Son Dakika

Türkiye turistlerin gözünde her zaman güvenilir

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında da Türkiye, yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Rehber Viktoria Mania, Ruslar için Türkiye’nin ayrı bir yeri olduğunu belirterek, her ne olursa olsun ülkemize gelmeye devam ettiklerini ifade etti.
19.03.2020 12.58.29

ŞEHRİ DURLANIK

Dünyada pek çok ülkenin aksine Türkiye, yabancı turistlerin gözünde güvenilirliğini koruyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovis- 19) salgını sonrasında da ülkemiz yabancı ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Hükümetimizin Çin’de ortaya çıkan ilk çıkan koronavirüs vakası sonrasında çok hızlı hareket ederek, etkili önlemler alması ve yerinde politikalar sayesinde Türkiye, bu süreçte turizm için en çok tavsiye edilen ülke oldu. Tedbirler sayesinde uzun süre ülkemizde tek bir vaka bile görülmemesi turistlerin ülkemize olan güvenini pekiştirdi.

Turistler hükümetin ve halkın tedbirlerini yeterli buluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı turizm şirketinde çalışan Rehber Viktoria Mania, Ruslar için Türkiye’nin ayrı bir yeri olduğunu belirterek, turistlerin tatil amacıyla ülkemize gelmeye devam ettiğini ifade etti. Önce Antalya’ya, sonrada İstanbul’a geldiklerini belirten Mania, her gün 35-40 kişilik Rus grupla İstanbul’un tarihi yerlerini gezdiklerini ifade etti. Koronavirüs salgını öncesinde de aynı sayıda grupla geziler gerçekleştirdiklerini belirten Rehber Mania, Rusların Türkiye’ye gelmekten dolayı çok mutlu olduklarını vurguladı. Mania, Rus turistlerin burada kendilerini çok güvende hissettiklerini ve hükümetin, vatandaşların tedbirlerini yeterli bulduklarını ifade etti.

Kovid-19 salgınına rağmen tatil planlarını ertelemeyerek Türkiye'ye gelen turistler,
burada kendilerini güvende hissettiklerini belirtiyor.

Rusların Türkiye’ye ve Türk mutfağına olan hayranlığının altını çizen Mania, Rusların “Hiçbir şey bizi korkutamaz” diyerek Türkiye’ye gelmeye devam edeceklerini ifade etti. Mania, “Ruslar, sınırlar kapansa da Türkiye’ye gelmek için her yolu deneyeceklerini belirtiyor. Biz Türkiyesiz yapamayız diyorlar” dedi.

Türkiye 2020’ye rekorla başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre Türkiye, geçen seneyi rekor turizm geliriyle kapattı. Türkiye, 2019 yılında bir önceki yıla oranda yüzde 17 artışla 34,5 milyar dolar turizm geliri elde etti. Toplam ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14,11 artışla 45 milyon 58 bin 286 oldu. Türkiye'ye en çok gelen yabancılar sıralamasında Ruslar ilk sırada yer aldı. Rusya’dan ülkemize 7 milyon 17 bin 657 ziyaretçi geldi. Almanya yüzde 11,42 artış ve 5 milyon 27 bin 472 ziyaretçi ile ikinci, Bulgaristan yüzde 13,68 artış ve 2 milyon 713 bin 464 ziyaretçi ile üçüncü oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 2020 yılının ilk ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,1 artışla Türkiye'yi 1 milyon 787 bin 435 yabancı turist ziyaret etti. Tüm zamanların en yüksek ocak ayı ziyaretçi sayısına ulaşıldı.Yorum Ekle