Türkiye'de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte şarj noktalarındaki hızlı artış yaşanıyor. EPDK verilerine göre, 20 Kasım itibarıyla ülkede elektrikli araçlar için hizmet veren şarj noktası sayısı 10,576'ya ulaştı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine kıyasla soket sayısında üç katın üzerinde bir artışa denk geliyor.

BMW'nin en güçlü ve en sportif otomobili Türkiye'de! BMW'nin en güçlü ve en sportif otomobili Türkiye'de!

Lisanlı şirket sayısı da arttı

Geçen yıl nisanda faaliyet gösteren 4 şirketin olduğu elektrikli şarj hizmeti sektöründe bugün itibarıyla 147 şirket faaliyet gösteriyor.

Yatırımların artmasıyla birlikte araç üreticilerinden akaryakıt dağıtım şirketlerine kadar geniş bir yelpazede lisanslı şirketler piyasaya giriş yaptı. Lisanslı şirketlerin 102'si en az bir aktif şarj ünitesine sahip durumda.

Şarj Noktalarının Coğrafi Dağılımı

Türkiye genelinde 81 il, elektrikli araç şarj istasyonlarıyla donatılmış durumda. Geçen yılın ekim ayında şarj hizmeti verilen soket sayısı toplam 2,400 civarındayken, bu sayı hızlı şarj (DC) ve yavaş şarjda (AC) sırasıyla 2,995 ve 7,581'e yükseldi.

Elektrikli Araç Sayısı ve Şarj Noktaları Arasındaki Dengeli Büyüme

Elektrikli araç sayısı da Eylül sonu itibarıyla 51,813 olarak kaydedildi. Bu durum, Türkiye'de her beş elektrikli araca düşen bir şarj noktası bulunduğunu gösteriyor. Türkiye, araç başına düşen şarj noktası açısından AB ülkeleri arasında öne çıkan ülkelerden biri konumunda.

Kaynak: AA