03 Ekim 2022, Pazartesi
Son Dakika

Türkiye'den Pakistan'daki sel felaketinde ölenler için başsağlığı mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Pakistan'daki sel felaketi nedeniyle hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.
27.08.2022 23.54.48

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Pakistan’da devam eden ve son günlerde etkisini artıran sel felaketleri neticesinde ortaya çıkan tabloya yönelik çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden ve ortaya çıkan ağır hasardan derin üzüntü duyulduğu belirtildi. Hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet; dost ve kardeş Pakistan halkına ve hükümetine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilenen açıklamada, "Türkiye, sel felaketinden etkilenen Pakistanlı kardeşlerimizin yaralarının sarılmasını teminen yardım hazırlıklarına başlamış olup insani yardım taşıyan bir uçağımızın Pakistan’a gönderilmesi öngörülmektedir." ifadelerine yer verildi.

Çavuşoğlu'ndan taziye telefonu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Pakistan Dışişleri Bakanı Bilaval Butto Zerdari'yi telefonla arayarak ülkedeki selde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileğinde bulundu. Dışişleri Bakanlığından yapılan bilgilendirmeye göre, Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşıyla telefonda görüştü. Görüşmede, selde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin Pakistan'a desteğinin devam edeceğini vurguladı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Türkiye'nin selden etkilenen Pakistanlıların yaralarının sarılması için yardım hazırlıklarına başladığı ve insani yardım taşıyan bir uçağın Pakistan'a gönderilmesinin öngörüldüğü bildirilmişti. Pakistan’da muson yağmurları sebebiyle ulusal acil durum ilan edilmişti. Ülke basınına yansıyan haberlerde, 14 Haziran'dan bu yana devam eden şiddetli yağışlarda hayatını kaybedenlerin sayısının 1000'e yaklaştığı belirtildi. İTTİFAK-AA Yorum Ekle