25 Eylül 2021, Cumartesi
Son Dakika

Türkiye'nin göklerdeki gücü: İHA ve SİHA’lar

Türkiye, Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) teknolojisiyle dünya gündeminden düşmüyor. Bu alanda ABD, İsrail ve Çin’e de rakip olan Türkiye, dünyanın sayılı drone gücüne sahip ülkelerden biri oldu.
10.10.2020 14.15.51

MAHMUT YÜKSEL

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayii hamlesinin en kritik dönüm noktalarından biri hiç şüphesiz insansız hava araçları alanında atılan adımlar oldu. Bu alanda yapılan yatırımlar Türkiye’yi, yükselen bir drone gücü haline getirdi. Dağlık Karabağ’da başarılı bir operasyon gerçekleştiren Türk SİHA’ları, Suriye, Libya, Kuzey Irak ve Doğu Akdeniz’in ardından konuşlandırılan 5. yabancı çatışma bölgesi. Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ bölgesinde TB-2 SİHA’larla, Ermenistan’ı adeta bozguna uğrattı. SİHA'lar, çatışmanın ilk gününde Ermenistan’ ait 22 tane zırhlı araç ve 15'in üzerinde hava savunma sistemi vurarak, Ermenistan savunma sistemini felç etti.

Dengeleri değiştirdi

Başarılı operasyonlarla onlarca kez dünya medyasında geniş yer bulan Türk SİHA’ları, Darbeci Hafter milislerinin kabusu haline geldi. Lİbya'da Hafter için servet harcayan gaz ve petrol çetelerinin planları ise alt üst oldu. Londra merkezli gözlem kuruluşu Airwars'ın Libya uzmanı Oliver Imhof, "Türklerin Libya’da SİHA’ları kullanma şekli şaşırtıcı ve etkili. Trablus’ta savaşın seyrini değiştirdi. Türkler şu anda her şeyi vuruyor. Üst düzey Libyalı generalleri, tedarik hatlarını, akaryakıt tankerlerini ve siperleri hedef alıyorlar. Gerçekten şiddetli ve etkililer. SİHA'ların böyle kullanıldığını daha önce hiç görmedik" dedi.

Pantsir S-1’i vurdu

Türkiye’nin Suriye’ye düzenlediği harekatlarda yerli üretim ANKA-S ve Bayraktar TB-2 SİHA’lar, rejim güçlerini ve terörist grupları savunmasız bıraktı. Anka-S ve Bayraktar TB2 SİHA’lar rejimin hava üssünü ve hava savunma sistemlerini, etkili harp başlığına sahip füzelerle yüksek hassasiyetle vurdu. Bayraktar TB2 SİHA'lar filolar halinde Suriye sınırına girerek rejime ait Rus yapımı Pantsir-S1 ve BUK hava savunma sistemlerini MAM-L akıllı bombaları ile imha etti. Ayrıca, 15 milyon dolarlık Pantsir S-1 hava savunma sistemi imha edilmeden önce aktif konumda idi.

Masraflar azaldı

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine düzenlediği operasyonlarda SİHA'ları etkin şekilde kullanması, masraflarını büyük oranda azalttı. F-16'lar yerine daha uzun havada kalan, gözetleme yapan ve nokta atışı yaparak düşman unsurunu imha eden SİHA ve İHA’lar koordineli bir şekilde kullanılıyor. SİHA desteği ile başlatılan ve icra edilen operasyonlarda teröristler havadan kontrol altında tutulduğu için hareket etme ve yer değiştirme imkanları olmuyor. Bulundukları yerde hem havadan hem karadan kuşatma altına alınan teröristler kaçma imkanı bulunamadığı için etkisiz hale getiriliyor. Başarılı operasyonlara imza atan güvenlik güçleri ise şehit vermeden operasyonu tamamlıyor. Ayrıca PYD/YPG’nin sözde üst düzey yöneticileri de SİHA’ların nokta atışlarıyla etkisizleştirildi.

Sipariş yağdı

Ukrayna ve Sırbistan, Türkiye'den SİHA ve İHA alacağını duyurdu. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Türkiye'den insansız hava araçları (İHA) satın alma konusu ile çok yakından ilgilendiklerini belirterek, Türk İHA'ların son derece iyi olduğunu ifade etti. Ukrayna devletine ait savunma sanayi firması Ukrspetsexport'in CEO'su Vadsim Nozdri, "Ukrayna Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetler için 48 adet yeni Bayraktar TB-2 satın almayı planlıyor" bilgisini paylaştı. Katar ise, Türkiye'den 6 adet Bayraktar TB2 SİHA'sı aldı. Öteyandan Azerbaycan, 6 adet Bayraktar TB 2 SİHA almıştı.

Türkiye'nin insansız ordusu

TB-2 BAYRAKTAR: 24 bin ft uçuş irtifası, 24 saat uçuş süresi, 150 km haberleşme menziline sahip. 55 kg faydalı yük taşıma kapasitesine sahip. AKINCI: 40 bin feet irtifaya kadar çıkabiliyor, 24 saat havada kalabiliyor ve faydalı yük taşıma kapasitesi bin 350 kilograma kadar ulaşıyor. ANKA: 30 bin ft uçuş irtifası ve 24-32 saat uçuş süresi ile gece ve gündüz, kötü hava şartları da dahil, keşif, gözetleme, sabit/hareketli hedef tespit, teşhis, tanımlama ve takip amaçlı, gerçek zamanlı görüntü istihbaratı görevlerine yönelik kullanılmaktadır. ANKA-S: ANKA’nın silahlı versiyonu olan ANKA-S, 30 bin ft irtifa ve 24 saat uçuş süresi yeteneklerine sahip. ASELSAN tarafından üretilen CATS görüntüleme sistemini kullanıyor. AKSUNGUR: 40 bin ft irtifaya çıkabilen ve 49 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel motora sahip.Yorum Ekle