Elektrikli araçlardaki tecrübesini hidrojenli araçlara taşımayı hedefleyen TEMSA, her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayırıyor ve bu çalışmalar neticesinde bugün elektrikli araçlarda dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. 

TEMSA, sıfır emisyonlu ürün gamını genişletecek önemli bir Ar-Ge iş birliğine imza attı. 

HİDROJEN YAKIT TEKNOLOJİSİ, ELEKTRİKLİ VE UZUN YOL OTOBÜS TECRÜBESİYLE BİRLEŞTİRİLECEK

Portekiz merkezli sıfır emisyonlu otobüs üreticisi CaetanoBus ile imzalanan Ortak Geliştirme Anlaşması kapsamında, iki şirket, hidrojenle çalışan bir şehirlerarası otobüs geliştirecek. Anlaşma kapsamında, CaetanoBus tarafından geliştirilen hidrojen yakıt hücresi teknolojisi, TEMSA mühendislerinin elektrikli ve uzun yol otobüs tecrübesiyle birleştirilecek ve TEMSA HD platformuna entegre edilecek.

temsa-1

Togg'un Eylül'de 2 bin 204 adet teslimatı gerçekleşti Togg'un Eylül'de 2 bin 204 adet teslimatı gerçekleşti

2024’TE İLK PROTOTİP, 2025’TE SERİ ÜRETİM

Donanım Haber’de yer alan bilgilere göre, TEMSA ve CaetanoBus Ar-Ge ekiplerinin ortak çalışması ile geliştirilecek ve TEMSA’nın Adana tesisinde üretilecek hidrojen yakıtlı şehirler arası otobüsün ilk prototipinin 2024 yılında tamamlanması planlanıyor. 2025 yılında ise seri üretime geçerek hidrojenli otobüs pazarında yer edinmesi hedefleniyor. Söz konusu otobüsün, farklı yol ve coğrafya koşullarına göre yaklaşık bin kilometrelik menzili tek depoyla kat edebilmesi de planlar çerçevesinde yer alıyor.

temsa-3

TEMSA, TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ OTOBÜSÜNÜ DE GELİŞTİRMİŞTİ

Bugüne kadar 8’i elektrikli, 1’i ise hidrojenli olmak üzere 9 farklı modeli sıfır emisyonlu ürün gamına ekleyen TEMSA, bu araçla birlikte söz konusu araç sayısını 10’a çıkaracak. Ayrıca, ASELSAN ile birlikte Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsünü geliştiren TEMSA, bu projeyle birlikte, bir ilke daha imza atacak ve Türkiye’nin ilk şehirler arası hidrojenli otobüsünü Türkiye’de yollara çıkarmak için öncü bir rol üstlenmiş olacak.

Söz konusu araç, İstanbul’dan yola çıktıktan sonra, hiç yakıt almadan, Adana’ya rahatlıkla ulaşabilecek ya da Paris’ten hareket eden araç yine hiç durmadan Berlin’e varabilecek. 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)