17 Mayıs 2022, Salı
Son Dakika

TYB İstanbul Şubesi'nin 15. Olağan Genel Kurul’u yapıldı

Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şubesi’nin (TYB İstanbul) 15. Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Ocak Pazar günü (dün) düzenlendi.
17.01.2022 17.00.47

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nin 15. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Birliğin, Sultanahmet'teki merkezinde yapılan ve yoğun katılımla gerçekleşen Genel Kurul'da, TYB İstanbul Şubesi'nin Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu'nun seçimi yapıldı. Divan Kurulu’nun oluşturulmasının ardından gerçekleştirilen seçimde TYB İstanbul Şubesinin yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Buna göre Mahmut Bıyıklı, İhsan Kabil, Prof. Dr. Turan Koç, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz, Bünyamin Yılmaz, Muzaffer Doğan, Fatma Gülşen Koçak ve İsmail Halis asil üyeler olarak belirlendi.

 
Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Ethem Gören ve yazar Cengizalp Akcan da TYB İstanbul yönetimine seçildi 

Genel Yayın Yönetmenimiz İbrahim Ethem Gören de TYB yönetiminde…

Genel Kurul’da yapılan seçimlerde gazetemizin genel Yayın Yönetmeni İbrahim Ethem Gören ile birlikte Doç. Dr. Yusuf Dinç, Dr. Şeref Akbaba, Fatma Kevser Sümer, Cengizalp Akcan, Mekke Yassıkaya, Cumali Dalkılıç, Birol Cürgül, İsmail Sezer ve Dursun Ali Taşçı TYB İstanbul’un Yedek Yönetim Kurulu üyeleri olarak belirlendi.

Mahmut Bıyıklı: 2022 büyük ölçekli kültürel projelerimizin yılı olacak.

TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı toplantıda haziruna yönelik yaptığı selâmlama konuşmasında “Türkiye’yi merkeze koymadan yapılacak çalışmaların bu ülkeye hiçbir faydası olmaz. 2022'de de Ulusal ve uluslararası çok büyük kültürel projeleri hayata geçireceğiz.” mesajını verirken şu hususlara değindi: “STK’lar da politika üretirken binlerce yıldır içindeki her türlü farklılığı hoşgörüyle buluşturan Anadolu’nun medeniyet birikimini, irfanî zenginliğini, kültürel değerlerini ötekileştirmeyen; aksine birleştiren yönlerini göz ardı etmemelidir. Yerli bakış açısıyla evrensel ufku yakalamalı, pergelin ucunu bu topraklara sabitleyerek dünyaya açılmalıdır.


TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı

Mahmut Bıyıklı: Tanpınar’ın ölçüsü örnek alınmalı.

“Türkiye benim adesem, ölçüm ve realitemdir. Kâinata, insana, her şeye, oradan, onun arasından bakmak isterim.” diyen Tanpınar’ın ölçüsü örnek alınmalıdır. Evrensel manada bir şey söylense bile Türkiye gerçeğinden uzak durmak sözü daraltır, eylemin etki alanını sınırlandırır. Türkiye’yi merkeze koymadan yapılacak çalışmaların bu ülkeye hiçbir faydası olmaz.” 

Başarılar diliyoruz

İttifak gazetesi camiası olarak TYB İstanbul Şubesi’nde görev üstlenen gazeteci, yazar arkadaşlarımıza başarılar diliyoruz. İTTİFAK


TYB

Yorum Ekle