6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından, beklenen Marmara depreminin en çok etkileyeceği illerden olan İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırıldı. Üsküdar kentsel dönüşüm çalışmalarının yoğun olduğu ilçelerden biri olarak ön plana çıkarken hangi mahallelerde kentsel dönüşüm olduğu ise merak ediliyor. İşte Üsküdar’da kentsel dönüşüm olan mahalleler…

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Üsküdar Belediyesinden alınan bilgiler ışığında, ilçede 6 binin üzerinde yapının ve 30 binin üzerinde bağımsız birimin dönüştürüldüğü öğrenildi.

uskudar kentsel donusum-4

ÇAMLICA CAMİİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

Bu proje kapsamında, Kirazlıtepe ve Ferah mahallelerinde kentsel dönüşüm faaliyetleri Üsküdar Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor.

İlk etapta çalışmaları tamamlanan bağımsız birimler hak sahiplerine teslim edilirken 2. ve 3. etapların yıl sonuna kadar bitirilmesi öngörülüyor.

İstanbul Anadolu Yakası'nda sağanak yağış İstanbul Anadolu Yakası'nda sağanak yağış

ÜSKÜDAR'DA KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SÜRDÜĞÜ MAHALLELER

1. KÜPLÜCE, KİRAZLITEPE, FERAH VE MEHMET AKİF ERSOY MAHALLELERİ

Söz konusu projeye Küplüce, Kirazlıtepe, Ferah ve Mehmet Akif Ersoy mahallelerinde yaklaşık 525 bin metrekare alan dahil edilirken Emlak Konut tarafından 2 etap halinde yapılan alanda toplam 50 blokta 37’si ticari, 1116’sı konut olmak üzere  toplam 1153 bağımsız birim inşa edilecek. Bu alandaki çalışmaların 2024'de tamamlanması planlanıyor.

uskudar kentsel donusum-3

2. BURHANİYE MAHALLESİ

İlçedeki "Burhaniye Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında ise 11 bin 264 metrekare alanda 10 bina ile 53 bağımsız birim bulunuyor. Burhaniye Mahallesi’ndeki bu alanlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca rezerv alan ilan edildi. Bu rezerv alanda 9 blok, 124 bağımsız birim inşa edilecek.

3. KANDİLLİ MAHALLESİ

26 Eylül 2019 tarihindeki Silivri merkezli 5,8 büyüklüğündeki depremde bir bloğu ağır hasar alan Kandilli Özevim Sitesi de kentsel dönüşüme girdi.

Özevim Sitesi’ndeki diğer 10 bloğun incelenerek riskli yapı tespitlerinin gerçekleştirilmesinin ardından kentsel dönüşüm uygulamasıyla tamamı hak sahiplerine ait olacak şekilde 11 blokta 293 konutun inşa edilmesine karar verildi ve hızla başlandı. Özevim Sitesi'nin dönüşümünün 2024'ün sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor.

uskudar kentsel donusum-2

4. BULGURLU MAHALLESİ

Bulgurlu Mahallesi'nde yer alan Altınköy 2 Sitesi de Üsküdar'daki bir diğer kentsel dönüşüm alanı olarak karşımıza çıkıyor. Sitedeki 10 bina, 320 bağımsız birimin tahliye ve yıkım süreçleri tamamlandı. Tamamı hak sahiplerine ait olacak şekilde 10 blokta 320 konut inşa edilen Altınköy 2 Sitesi'nde devam eden çalışmaların 2024'ün sonuna doğru bitirilmesi öngörülüyor.

5. VALİDE-İ ATİK MAHALLESİ

Valide-i Atik Mahallesi Abacıdede Sokak'ta 7 Şubat 2022'de patlama meydana gelen binanın kentsel dönüşüm kapsamına yenilenmesine karar verildi.

Patlama sonucunda taşıyıcı sistemi ağır hasar alan binanın Emlak Konut tarafından kentsel dönüşüm uygulamasına başlandı. Binanın bu yılın içerisinde tamamlanarak hak sahiplerine teslim edilmesi hedefleniyor.

uskudar kentsel donusum-6

6. ERGUVAN EVLERİ PROJESİ

Üsküdar Belediyesinin öz kaynaklarıyla yürüttüğü projelerden biri olan Erguvan Evleri Projesi kapsamında 13 bina, 336 konut hak sahiplerine teslim edildi.

7. YAVUZTÜRK MAHALLESİ

Yıl sonuna kadar tamamlanması hedeflenen bu proje kapsamında da 3 blok ve 73 bağımsız birim inşa edilecek. Yine aynı mahallede, 2024'te tamamlanması planlanan proje kapsamında 2 blok, 43 bağımsız birim inşa edilecek.

(HABER MERKEZİ)