Horoz Lojistik, 1942 yılında kurulmuş ve 80 yıldan fazla bir süredir lojistik hizmetleri veriyor. Şirket, kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı, depolama, gümrükleme, proje taşımacılığı, e-ticaret lojistiği, sigorta ve danışmanlık gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Şirketin 2020 yılında 1,8 milyar TL cirosu ve 100 milyon TL net karı bulunuyor.

Halka arzın detayları ve yatırım planları

horoz,

Horoz Lojistik, halka arz için SPK’ya sunduğu taslak izahnamede, 24,6 milyon lot hisse satışı planladığını açıkladı. Bunun 18 milyon lotu sermaye artırımı, 2,5 milyon lotu ise ortak satışından oluşuyor. Halka arzın tamamlanması durumunda, şirketin halka açıklık oranının %27 olması bekleniyor.

Şirket, halka arzdan elde edeceği geliri, işletme sermayesini güçlendirmek, e-ticaret lojistiği alanında yatırım yapmak, elektrikli araç alımı gerçekleştirmek ve diğer yatırım fırsatlarını değerlendirmek için kullanmayı hedefliyor. 

Piyasa beklentileri ve yatırımcı ilgisi

Horoz Lojistik’in halka arz süreci, piyasada ve yatırımcılar arasında ilgi uyandırıyor. Şirketin lojistik sektöründeki lider konumu, geçmişteki başarılı performansı, geleceğe yönelik stratejik planları ve halka arzın detayları, yatırımcıların beklentilerini yükseltiyor. Lojistik sektörü, özellikle pandemi döneminde e-ticaretin artmasıyla birlikte büyük bir önem kazandı. 

Irak'un kuzeyinde 3 PKK'lı etkisiz hale getirildi Irak'un kuzeyinde 3 PKK'lı etkisiz hale getirildi

horoz lojistlik
Horoz Lojistik’in halka arzı için SPK’ya yaptığı başvuru, şirketin borsada işlem görmeye bir adım daha yaklaştığını gösteriyor. SPK’nın onayının ardından, halka arzın fiyat aralığı, talep toplama tarihleri, borsada işlem görmeye başlama tarihi gibi detaylar belli olacak. Yatırımcılar ve piyasa analistleri, bu süreci yakından takip ediyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ