19 Eylül 2020, Cumartesi
Son Dakika

Vakıflar, bin yıldır iyilik yapıyor...

Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, yılda 21 bin aileye kuru gıda yardımı, 5 bin aileye muhtaç maaşı, 15 bin ortaöğrenim öğrencisine ve 6 bin lisans ve yüksek lisans öğrencisine burs vererek yüzlerce yıllık geleneği sürdürmeye devam ettiklerini söyledi.
21.04.2020 16.51.18

DURSUN EKER
Vakıf hayır şartlarına uygun şekilde karşılık beklemeden iyilik yapmak geleneğini sürdüren Vakıflar Genel Müdürlüğü, eğitim bursları, muhtaç maaşları ve kuru gıda yardımlarını kesintisiz olarak devam ettiriyor.
Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, günümüzde artık hayatta kalmamış vakıf yöneticileri adına faaliyetini devam ettiren Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yılda 21 bin aileye kuru gıda yardımı, 5 bin aileye muhtaç maaşı, 15 bin ortaöğrenim öğrencisine ve 6 bin lisans ve yüksek lisans öğrencisine burs vererek yüzlerce yıllık geleneği sürdürmeye devam ettiğini söyledi.

Asli görev hayır hizmeti

Ülke olarak, KOVID-19 salgınıyla mücadelede, özellikle sosyal izolasyona azami dikkat edilen bu süreçte, vakıfların yardımlarının ihtiyaç sahiplerine kargo ile teslim edilmesinin çok kıymetli olduğunu ifade eden Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, “Kuru gıda paketlerimiz, veren elin alan eli görmemesi prensibi ile ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın imaretlerde kuyruk beklememesi, en steril şekilde bu paketleri teslim almaları için kargo ile gönderilmekteydi; uygulamamıza aynı şekilde devam ediyoruz. Bize emanet edilmiş vakıflarımızın asli görevlerinin başında hayır hizmetlerimiz gelmektedir. Vakıf, karşılık beklemeden iyilik yapmak, elinde var olanı ihtiyacı olana Allah rızasından başka bir şey istemeden vermektir. Biz ecdadın bize verdiği bu sorumluluk ile hareket ediyor ve bin yıllık bir geleneğimizi yaşatıyoruz.” dedi.

Hizmetler kesintisiz sürdürecek
Bugün Bezmi Alem Vakıf Gureba Hastanesi’nin ilk KOVİD 19 vakası görülmesiyle beraber pandemi hastanesi haline geldiğini ifade eden Genel Müdür Ersoy, “Şu anda günde 150 hastayı yatarak, 100 hastayı ise ayakta tedavi eden hastanemiz, Bezmi Alem Valide Sultan tarafından 19. yüzyılda kurulmuş bir vakıf hastanesidir. Yardımlaşmak, düşküne, muhtaca, garibe, gurebaya yardım etmek bizim neslimizin terbiyesidir. Hiçbir Pandemi ve hastalık olmayan 2019 yılında 2 bin 619 ihtiyaç sahibi vatandaşımız Bezmi Alem Vakıf Gureba Hastanesi’ndeki tedavi yardımından yararlanmıştır. Genel Müdürlüğümüz, ati’den asri’ye uzanan bu süreçte vakıf kurucularının yüksek şuurunu ve iradesini yaşatmaya devam edecek; hayır hizmetlerimiz kesintisiz sürdürecektir” diye konuştu. ​

Vakıflar en ön saflarda  
Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hayır hizmetlerinin sadece bunlarla sınırlı olmadığını kaydeden Genel Müdür Burhan Ersoy, "Bu çerçevede her ay düzenli olarak yaklaşık 21 bin aileye kuru gıda, 5 bin Aileye nakit yardım, 15 bin ortaöğrenim öğrencimizle 5 bin 400 yükseköğrenim gören gencimize burs yardımımız devam etmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak inanılmaz desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy'a ve Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan'a teşekkür ediyorum. Ayrıca, Kurumumuzun temsil ettiği Osmanlı ve Selçuklu vakıfları haricinde, bugün Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulmuş olan ve "yeni vakıf" olarak adlandırdığımız 5 bin 300 vakfımız da bu iyilik ve yardımlaşma kervanında ön saflarda yer almaktadır. İyilik bizim özümüzde, yardımlaşma bizim kanımızdadır, ecdadın verdiği düstur ile karşılık beklemeden "Bir olursak biz oluruz" çerçevesinde hizmetlerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.Yorum Ekle