Vehbi Sınmaz, hayat tecrübelerini ve yaşadıklarını paylaşırken geçmişten çıkarılması gereken dersler hakkında da gençlere tavsiyelerde bulundu. Akıl Fikir Yayınları’ndan çıkan Kiralık Katil Arıyorum isimli kitabından kesitler de sunan Sınmaz sözlerine şöyle başladı:

"Konuşmak çok kolay gibi görünüyor ama aslında bazen zor oluyor. Şimdi ben tohum üzerinde duruyorum, tohum nedir? Tohum büyüğün küçükte gizlenişidir. Peki, nasıl oluyor da bir büyük küçüğe sığıyor. Fakat bu küçük tohumun içinde sakladığı büyüğü ortaya koyabilmek için bir şart var, toprağına düşmesi lazımdır tohumun. Toprağına düşmemiş tohuma acımak lazım, üzülmek lazım. Onun için tohum, toprak ve iklim diyoruz. Birbiri ile irtibatlıdır bunlar. Tohum çok sağlam olabilir, sağlamlığıyla da övülebilir fakat yetmez. İstediği kadar sağlam olsun düşeceği toprak çok önemlidir. Toprak çorak ve çürükse orada yok olmaya mahkûmdur. Onun için tohum aynı zamanda bir sırdır. Herkese o sırrını açmaz, ifşa etmez. Nerede açar, toprağa düşünce önce kendi kabuğunu çatlatır, sonra toprağı deler, işte ben buyum der; kendisini gösterir. Üstad Necip Fazıl olsa daha iyi anlatır, tohum biraz da kadına benzetilir. Kadın tohum gibidir, tohum da kadın gibidir. Her yerde açılıp saçılmaz. Açılacağı, içindeki cevheri büyüyü ortaya koyacağını ancak toprağına düşerse, o iklimini bulursa açılabilir.'

'TOPRAĞINI ARAYAN TOHUM OLUNUZ'


Manisa, Alaşehir’in Çakırcalı köyünde doğduğunu ifade eden Sınmaz, çocukluk yılları, tahsil hayatı hakkında hatıralarını paylaştı. Milletvekili olduğu dönem ve bir milletvekilinin halka sorumluluğu hakkında içten paylaşımlarda bulundu. 1959 yılında arkadaşlarıyla birlikte 'Fena İtiyadlarla Mücadele Cemiyeti'ni, 1994’te 'İnsan ve Kültür Vakfı’’nı kuran Sınmaz, vakıf çalışmalarının nasıl olması gerektiği ve vakıf anlayışı hakkındaki görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.


Sistematik olarak 'olan' ve 'olması gereken'in insani boyutlarını sorup  cevaplar arayan ve aratmaya çalışan Sınmaz, Kiralık Katil Arıyorum kitabında 'Taşlansanız dahi meyveli ağaç olunuz', fena itiyatlarla mücadele edebilmek için 'Toprağını arayan tohum olunuz' demektedir. Tavsiyeleri tamamen yerli yüksek ve ulvi bir düşüncenin, kendi zihinsel-felsefi yaklaşımlarının mahsulü olan, kitap sevgisiyle tanınan Vehbi Sınmaz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin başlattığı 'Şehitler İçin 1 Milyon Kitap' kampanyasına kütüphanesindeki nadide eserlerden meydana gelen kitaplarını armağan etmiştir.


Yeni Dünya Vakfı’nda 16 Ağustos Perşembe günü saat 18.00’de başlayan ve iki saat süren toplantı bitiminde Vehbi Sınmaz, konuşmasının ardından dinleyicilerin sorularına cevap verdi, kitaplarını imzaladı. 'Bâbıâli Enderun Sohbetleri' programı, hatıra fotoğraf çekimlerinin ardından sona erdi.

Çevre bilinci biyosanatla birleşti Çevre bilinci biyosanatla birleşti

Haber: Hülya Günay