18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Virüs korkusu temizlik hastalığına dönüşmesin

Medicana Kadıköy Hastanesi Klinik Psikoloğu Selin Küçük, virüsten korunma için el yıkama ve kolonya kullanmanın aşırı boyutlara ulaşması durumunda bu defa da saplantı halini alıp, temizlik hastalığına yol açabileceğini belirterek kamuoyunu uyardı.
17.06.2020 12.06.06

Salgının hayatımızda pek çok değişikliği beraberinde getirdiğini anlatan Medicana Kadıköy Hastanesi Klinik Psikoloğu Selin Küçük, uzun süredir virüsle mücadeleye ilişkin kısıtlamalarla yaşayan vatandaşların kaygı seviyesinin arttığını söyledi. Psikolog Küçük, "Çok sık el yıkama, kolonya kullanma davranışı bulaş riskini ortadan kaldırıp anlık rahatlama sağlasa bile bakıldığında 5 dakikada bir el hijyeni temizlik hastalığını beraberinde getirebilir. El yıkama bizi hastalıklardan korur bu doğru ancak bu el yıkama rutinin çok üzerine çıkıp takıntılı bir hale dönüşmemelidir." uyarısında bulundu.

"Kurallarla yaşamaya alışmalıyız"

Küçük, karantina sürecinden çıkılması ve normalleşme adımlarının atılması ile kişide var olan kaygı seviyesinin bir nebze de olsa azaldığını ifade ederek, "Bunun yanında bilimsel günlük verilerin somut şekilde açıklanıp düşüşe geçilmesi insanların biraz daha rahatlamasını sağlamaktadır. Bir süredir benimsemiş olduğumuz Dünya Sağlık Örgütü'nün açıkladığı dikkat edilmesi gereken kurallar normalleşme süreci ile birlikte aksaklığa uğramamalıdır." dedi.

Normalleşme sürecinin getirmiş olduklarıyla birlikte değer verilen insanlarla kısıtlama olmadan görüşmenin psikolojik açıdan iyi geldiğini ifade eden Küçük, ancak sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Küçük, "Sevdiklerimizden uzak kalmak ve onları görünce sarılma, dokunma gibi rahatlama sağlayan davranışlardan belli bir süre daha kaçınmak gerekmektedir. Sosyal mesafe kuralları ile yaşamayı kabul etmeliyiz. Bu durumun ne kadar süre devam edeceği zamanla kendini gösterip şekillenecektir." diye konuştu.

Hijyen, takıntıya dönüşebilir

Klinik Psikolog Selin Küçük, pandemiyle birlikte abartılmış hijyenin, obsesif kompülsif bozukluğun (OKB) bir türü olan temizlik takıntısını beraberinde getirdiği vakalar görüldüğünü belirtti. Küçük,  “'Bana virüs bulaşacak.' düşüncesinin getirmiş olduğu negatiflikle insanların bir eyleme geçme ihtiyacı duyduğunu ifade ederek, "Sürekli el yıkama, dezenfektan ya da kolonya tüketimi, giyindikleri kıyafetleri tekrar tekrar yıkama gibi davranışları beraberinde getiriyor. Çünkü negatif düşünce dediğimiz bulaş düşüncesi ile baş edebilmek adına bireyler sürekli el yıkama ya da kolonya tüketme davranışına yönelmektedir. Ve bu süreç onlarda alışılmış davranış ya da takıntılı düşünceden kaçmak için bir çözüm yöntemi haline gelebilir." diye konuştu. İTTİFAK-AAYorum Ekle