İşte Vize derdi olmadan yurt dışında gezebileceğiniz ülkeler:

arnavutluk-1

ARNAVUTLUK

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Arnavutluk’a 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz girebilirler. Arnavutluk, Akdeniz’in gizli cennetidir. Tiran, Berat, Saranda gibi şehirlerde hem tarihi hem de doğal güzellikleri görebilir, Adriyatik Denizi’nin kristal sularında yüzebilirsiniz. Arnavutluk’un yemek kültürü de Türk mutfağına çok yakındır.

bosna

BOSNA-HERSEK

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bosna-Hersek’e 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz gidebilirler. Bosna-Hersek, Balkanlar’ın gözdesidir. Saraybosna, Mostar, Travnik gibi şehirlerde hem tarihi hem de doğal güzellikleri görebilir, Neretva Nehri’nde rafting yapabilirsiniz. Bosna-Hersek’in yemek kültürü de Türk damak tadına çok uygundur.

kosovo-independence-day

Çekici TIR'a arkadan çarptı! Bir kişi yanarak öldü Çekici TIR'a arkadan çarptı! Bir kişi yanarak öldü

KOSOVA

3 Ocak 2009 tarihinde Türkiye ve Kosova arasında imzalanan Vize Muafiyet Anlaşması sayesinde, Türk vatandaşları Kosova’ya 90 günü aşmayan kısa süreli seyahatlerinde vizeden muaf tutulmuşlardır.

kuzeykıbrıs

KUZEY KIBRIS

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 90 gün ikametli seyahatlerinde Kıbrıs (KKTC) vizesinden muaftırlar.

macedonia

MAKEDONYA

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Kuzey Makedonya’ya 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vizesiz girebilirler. Makedonya, Balkanlar’ın en güzel ülkelerinden biridir. Üsküp, Ohri, Manastır gibi şehirlerde tarih ve kültür mirasını keşfedebilir, Matka Kanyonu, Mavrovo Milli Parkı gibi doğa harikalarını yaşayabilirsiniz.

sırbistan-3

SIRBİSTAN

Türkiye Cumhuriyeti ve Sırbistan’ın imzalamış olduğu protokol doğrultusunda, Hususi, T.C Umuma Mahsus, ve Hizmet Pasaport Hamilleri, Sırbistan’a olan yolculuklarında 90 günlük vize muafiyetinden faydalanırlar. Sırbistan, Balkanlar’ın kültür merkezidir. Belgrad, Novi Sad, Niş gibi şehirlerde hem tarihi hem de eğlence hayatını yaşayabilir, Tuna Nehri kıyısında keyifli vakit geçirebilirsiniz. Sırbistan’ın yemek kültürü de oldukça lezzetlidir.

UKRAYNA-18

UKRAYNA

Ukrayna ve Türkiye arasında 17 Şubat 2012 tarihinde yapılan anlaşmaya göre iki ülke vatandaşları seyahatleri sırasında vizeye tabi değillerdir. Ukrayna, Avrupa’nın en ekonomik ülkelerinden biridir. Kiev, Lviv, Odessa gibi şehirlerde hem tarihi hem de modern mimariyi görebilir, Chernobil gibi ilginç yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)