Peynir, gün boyunca doyasıya yediğimiz bir besin. Ancak, peynir tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ve bilmeniz gereken önemli konular var! Peyniri yanlış bir şekilde saklamak, kesmek, seçmek veya yemek ölümcül tehlikelere yol açabilir. Peki, peyniri nasıl tüketmeliyiz? İşte size peynirin bilinmeyen tehlikeleri ve doğru tüketim yöntemleri…

Toyota'dan yeni araç almak isteyenlere özel kampanya Toyota'dan yeni araç almak isteyenlere özel kampanya

peynir

Buzdolabında Doğru Saklama Yöntemleri

Peynir, bir sünger gibi çevresindeki kokuları içine çeker ve depolar. Yani peyniri buzdolabında saklarken, çevresindeki diğer yiyeceklerin kokularını peynire geçirmesine izin veriyor olabilirsiniz. Çözüm ise oldukça basit. Öncelikle peyniri sıkı plastik ambalajından çıkarın ve onu gözenekli bir malzemeyle, örneğin parşömen kağıdıyla paketleyin. Böylece hem peynir nefes alacak hem de buzdolabındaki diğer hoş olmayan kokuları içine çekmeyecektir. Çünkü eğer peynire yeterli oksijen sağlamazsanız, hızla kurur.

Dolaptan Çıkarır Çıkarmaz Tüketmeyin

Eğer peyniri buzdolabından çıkarır çıkarmaz servis ediyor ve yiyorsanız, bu yanlıştır. Çünkü peynir çok soğukken yenmemelidir. Peyniri dolaptan çıkardıktan sonra bir süre oda sıcaklığında bekletin ve sonra tüketin. Ilık bir peynirin tadının daha güzel olduğunu garanti edebilirim.

mayasiz-peynir-one-cikan

Önceden Kesilmiş ve Paketlenmiş Peynir Almayın

Çoğu kişi peynirini süpermarketlerden satın alır, ancak taze peynir söz konusu olduğunda markette satılanlara tamamen güven olmayabilir. Market raflarında gördüğünüz önceden kesilmiş, dilimlenmiş, ambalajlanmış peynirler ilk kesildiği anki kadar taze olmayabilir. Market raflarındaki çoğu peynir ambalajlı olarak satıldığından, ilk maddede belirttiğimiz gibi çevresindeki diğer kötü kokuları içine çeker ve hapseder. Bu yüzden en azından üç günden daha eski tarihte paketlenmiş peynirleri satın almaktan kaçınmalısınız. Ya da kendinizi garantiye alın ve peyniri gözünüzün önünde dilimleyip peynir kağıdına sararak satan yerlerden alışveriş yapın. Semt pazarları bunun için iyi bir alternatif olabilir.

Peynir Kokuyor Diye Reddetmeyin

Bir Fransız atasözü der ki: “İyi peynir ayak kokmalı.” Hemen mideniz bulanmasın. Peynirsiz yaşayamayan Fransızların bir bildiği vardır; kötü koku aslında peynirin iyi ve kaliteli olduğunun bir işareti olabilir. Tabii ki burada evde buzdolabında yıllanmış olduğundan kokan, küflenmeye başlamış peynirden değil, taze peynirden bahsediyoruz. Kısacası sadece kokuyor diye peynire burun kıvırmayın; belki dünyanın en lezzetli peynirini elinizin tersiyle itiyor olabilirsiniz.

peyniriyi

Peyniri Küflenir Küflenmez Çöpe Atmayın

Peynirin yeni yeni küflenmeye başladığını fark ettiğinizde onu hemen çöpe atmak en kolay çözüm olabilir, ancak peynirin yaşam süresini uzatabilirsiniz. Eğer küf yeni oluşmaya başladıysa, öncelikle temiz bir bıçakla küflü yeri tek seferde alın. Eğer peynirin başka bir köşesi daha küflenmişse, bu küfü almadan önce bıçağınızı iyice temizleyin. Her seferinde temiz olması önemlidir. Ufacık bir kalıntı bile peynirin başka bir köşesine değmemeli ve sıyıracağınız kısım tek seferde alınmalıdır. Ardından peynirin yüzeyini temiz bir kağıt havluyla hafifçe silin ve zeytinyağı ile ovalayın. Daha sonra peyniri iki kat kağıt havlu üzerine koyarak plastik/cam bir kabın içinde muhafaza etmeye devam edin. Sert ve yarı sert peynirler bu uygulamanın sık sık tekrarlanması ile aylarca saklanabilir. Tabii ki kağıt havlular sık sık değiştirilmelidir.

Peynir, sağlık açısından faydalı ve lezzetli bir besin olmasına rağmen, yanlış tüketildiği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden peyniri nasıl saklayacağımızı, kesip servis edeceğimizi, seçeceğimizi ve yiyebileceğimizi iyi bilmemiz gerekir. Peyniri doğru tüketmek hem sağlığımız hem de damak tadımız için önemlidir.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)