Ciltte çeşitli sebeplerle meydana gelen yara izleri kişilerin hem görünüşlerini hem de ruh hallerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Özellikle büyük ve belirgin olan izler kişinin kendine güvenini kaybetmesine ve mutsuz olmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden yara izlerinden kurtulmak için farklı yöntemlere başvurulabilmektedir. Ev ortamında uygulanabilecek birçok doğal ve bitkisel çözüm bulunmaktadır.

Bazı bitkilerin düzenli olarak kullanılması ile yara izlerinde önemli derecede iyileşme sağlanabilmektedir.

İşte yara izinin geçmesini sağlayabilecek bitkiler:

elma-sirkesi-2

Bal

Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak

Limon

Karbonat

Aloevera

Bitkisel yağlar

Elma sirkesi

Kakao yağı

Hindistan cevizi suyu...

Yara İzlerine Faydalı Olan Yağlar 

Bitkisel yağlar yara izlerinin tedavisinde etkili olan maddelerden biridir. Özellikle biberiye yağı, kakao yağı gibi yağların yara üzerine düzenli olarak sürülmesi yara izlerinin geçmesine yardımcı olabilmektedir.

Ancak bunun yanında yara izlerinin bakımının da yapılması gerekmektedir. Yaranın enfeksiyon kapmaması ve iltihaplanmaması için temiz tutulması gerekmektedir. Yara izine iyi gelen şeyler arasında pek çok madde vardır ancak bunlar en çok kullanılanlardır.

Aşırıya kaçılmamalı dikkatli uygulanmalı

Evde yapılan yöntemlerin aşırıya kaçmaması ve dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Eğer yara izinde herhangi bir iyileşme görülmüyorsa ya da daha kötü bir duruma geliyorsa mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekmektedir. Böylece uygun tedaviler uygulanacaktır. 

(HABER MERKEZİ)