Borsada, bedelsiz hisse dağıtımı yapan şirketlerin hisse senetlerinin fiyatı, dağıtım oranına göre düzeltilir. Bu düzeltme, hisse senetlerinin piyasa değerinin değişmemesini sağlar. Düzeltme işlemi, bedelsiz hisse dağıtımının gerçekleştiği günün açılışında yapılır.

Mia Teknoloji’nin teorik fiyatı ne kadar?

Mia Teknoloji’nin hisse senetlerinin fiyatı, bugün açılışta düzeltilecek. Hissenin teorik fiyatı, bedelsiz hisse dağıtımı öncesi fiyatının, dağıtım oranına bölünmesiyle hesaplanır. 

miaa (5)

Dağıtım oranı ise %1200 yani 13 idi. Buna göre, Mia Teknoloji’nin hissenin teorik fiyatı şöyle olacaktır:

Mia Teknoloji’nin hissenin teorik fiyatı 56,077 TL olacaktır.

Mia Teknoloji’nin hisse senetleri nasıl etkilenecek?

miaa (8)

Bedelsiz hisse dağıtımı, şirketin öz sermayesini artırır. Bu da şirketin büyüme potansiyelini ve kredi notunu yükseltebilir. Bu da hisse senetlerinin uzun vadede değer kazanmasını sağlayabilir.

mia (14)

Bedelsiz hisse dağıtımı, hisse senedi yatırımcıları için bir avantajdır. Çünkü, yatırımcılar daha fazla hisse senedine sahip olur. Bu da yatırımcıların portföy çeşitliliğini ve likiditesini artırır. Ayrıca, bedelsiz hisse dağıtımı, vergi avantajı da sağlar. Bedelsiz hisse dağıtımı, gelir olarak değil, sermaye artırımı olarak kabul edilir. Bu da vergi ödemesini gerektirmez.

mia (15)

Kırmızı bültenle aranan Shaun Monaghan İstanbul'da yakalandı Kırmızı bültenle aranan Shaun Monaghan İstanbul'da yakalandı

Mia Teknoloji’nin hisse senetleri, bugün açılışta düzeltilecek. Yatırımcılar, bu düzeltmeyi dikkate alarak, hisse senetlerine ilişkin kararlarını verebilirler. Mia Teknoloji’nin hisse senetlerinin fiyatı, piyasa koşullarına ve arz-talep dengesine göre değişebilir. Yatırımcılar, hisse senedi alım-satım işlemlerinde riskleri göz önünde bulundurmalıdırlar.

Kaynak: HABER MERKEZİ