MEB'den ortak sınavlar için alınan yeni karar MEB'den ortak sınavlar için alınan yeni karar

TRT Haber’de yer alan habere göre, seçmeli ders kararının Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu ayki Tebliğler Dergisi'nde yayımlandığını belirten Türkiye Halk Oyunları Federasyonu (THOF) Başkanı Suat Aksu, halk oyunları için alınan seçmeli ders kararının kendilerini çok mutlu ettiğini aktardı.

Aksu, devamında şu ifadelere yer verdi:

"Türk halk oyunları okullarda artık seçmeli bir ders. Bu karardan dolayı Milli Eğitim Bakanlığımıza teşekkür ediyorum. Halk oyunlarının okullarda seçmeli ders olarak yerini alması kültürümüz ve kültürel aktarımımız adına çok sevindirici bir durum. İlköğretim çağındaki çocuklarımızın fiziksel, ruhsal ve zihinsel gelişimi adına halk oyunları dersinin çok önemli katkılar sağlayacağı kanaatindeyiz. Bu kapsamda öncelikle Milli Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin ve değerli bürokratlarına teşekkür ediyorum. Bir sonraki adımın ilkokul ve ortaokullarda zorunlu ders olarak müfredatta yer almasını temenni ediyoruz."

“5 BİN USTA ÖĞRETİCİMİZİ, ANTRENÖR OLARAK CAMİAMIZA KAZANDIRDIK”

Sporcu ve antrenörlerin istihdamına yönelik de birçok çalışma yapıldığını belirten Aksu, bu kapsamda çok sayıda kurum ve kuruluşla görüşmeler gerçekleştirildiğini de aktardı.

2020 yılında yoğun bir şekilde yaşanan uzun soluklu pandemi sürecinde, uzun süre yapmadıkları Kredi Yurtlar Kurumu faaliyetlerine de yeniden başlayacağını söyleyen Aksu, sözlerine şöyle devam etti:

"Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bu hususta ilgili görüşmeleri yaptık. Hem bölge hem de Türkiye finallerimizi, imzaladığımız protokol kapsamında gerçekleştirdik. Bu kurumlarda antrenörlerimiz yeniden eğitim faaliyetlerine başlayacaklar. Türkiye genelinde yaklaşık 250 bin lisanslı sporcumuz var. 2018 yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Halk Eğitim Merkezleri'nde görevli 5 bin usta öğreticimizi, yapılan protokol sonucunda antrenör olarak camiamıza kazandırdık. Böylece tek çatılı bir federasyon olduk."

“HALK OYUNLARI ANADOLU’NUN KADİM GEÇMİŞİNİ ANLATAM HEM KÜLTÜREL HEM DE SPORTİF BİR FAALİYET”

Geçmişten gelen yaşanmışlıkları sahneye döken halk oyunlarının Anadolu'nun kadim geçmişini anlatan hem kültürel hem de sportif bir faaliyet olduğunu aktaran Suat Aksu, şu ifadelere yer verdi:

"Federasyonumuz kurulduktan sonra halk oyuncularımız sporcu, usta öğreticilerimiz antrenör, jüri üyelerimiz ise hakem oldu. Halk oyunları kadim geçmişimizi, atalarımızın geleneklerini anlatıyor. Biz sevincimizi, kederimizi, üzüntümüz hep bu oyunlarda toplamışız. Halk oyunları spor mu yoksa kültür mü? Bu hususta tabii farklı bakış açıları da var. Yaptığımız faaliyetin adı spor olsa da aslında bizim yaptığımız kültürümüzü yaşatmak. Bence halk oyunları hem spor hem de kültürdür."

(HABER MERKEZİ)