17 Mayıs 2022, Salı
Son Dakika

Yeni dünyanın merkez üssü Türkiye

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı 'Kuzey'de güvenlik sorunlarını artırdı. 'Güney' ise İran'a yönelik ambargolar ve Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle riskli görülüyor. Bu durum, Türkiye'nin de merkezinde bulunduğu 'Orta Koridor'u çok değerli hale getirdi.
24.04.2022 17.55.28

HAYREDDİN TURAN

Afyonkarahisar’da 28-29 Mart tarihlerinde düzenlenen ve 27 ülkeden 120 iş insanının katıldığı Yatırım Kongresinin Koordinatörü Hamza Yusufoğlu “Günümüzde iki milyarın üzerinde bir nüfusa erişmek istiyorsanız, Türkiye harika konumuyla doğru tercih” dedi. 

İki yılı aşkın süredir Covid-19 pandemisi ile boğuşan dünya, 2022'de çok farklı ve etkileri de bir o kadar büyük yeni ile sıkıntı karşılaştı. Rusya ve Ukrayna arasında şubat ayının son haftasında başlayan savaş, bütün dünyayı sarstı. Emtia fiyatları fırladı, ABD ve AB başta olmak üzere dünya genelinde enflasyonist baskılar arttı ve uygulanan ambargolar sebebiyle mal tedariki daha da sıkıntıya girdi. Asya-Avrupa arasında ticaret ve ulaşımın en önemli koridorlarından biri olan Türkiye ise birçok ülke açısından stratejik önem taşıyor. 

TEK ÇIKIŞ KAPISI

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı 'Kuzey'de güvenlik sorunlarını artırdı. 'Güney' ise İran'a yönelik ambargolar ve Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle riskli görülüyor. Bu durum, Türkiye'nin de merkezinde bulunduğu 'Orta Koridor'u çok değerli hale getirdi. Bugün Türkiye, Avrupa'ya bir çıkış kapısı... Orta Asya ve Orta Doğu'da ekonomik alanda iş birliği yapılabilecek en önemli ülke... Türkiye'nin Asya-Avrupa bağlamında stratejik güzergâhın tamamını kontrol etmesi, onu kilit ülke konumuna getirdi. Avrupa'ya ve Balkanlar'a bir çıkış kapısı da olan Türkiye; Orta Asya ve Orta Doğu'da ekonomik alanda iş birliği yapılabilecek yerler arasında en önemli ülke konumunda. Orta Koridor'un Türkiye'den planlanması ve Türkiye'nin Asya-Avrupa bağlamında stratejik geçiş güzergâhlarının tamamını kontrol etmesi, burasını kilit ülke konumuna getirdi.

AFYONKARAHİSAR’DA ÖNEMLİ ZİRVE

Bu kapsamda Afyonkarahisar’da 28-29 Mart 2022 tarihlerinde önemli bir Yatırım Kongresi düzenlendi. Etkinliğe 27 ülkeden 120 iş insanı katıldı. Yatırım Kongresi'nde katılan yabancı iş insanları, ikili görüşmelerin yanı sıra şehrin tarihi ve turistik mekânlarını gezerek, gastronomi lezzetlerini tatma imkanı buldu.

Yatırım Kongresi Koordinatörü Hamza Yusufoğlu “Kongremiz çok başarılı oldu. İkinci yatırım konferansımıza da hazırlanıyoruz” dedi. Türkiye'nin uluslararası ticari potansiyelini artırmak için bu yatırım konferanslarını düzenlediklerini belirten Hamza Yusufoğlu, şunları söyledi: 

İŞ VE YATIRIMLAR ETKİLENİYOR

Bu önemli etkinliğin Türkiye'de gerçekleşmesine tanık olmaktan gurur duyarken, bu sempozyuma katılarak yatırımcıların ve iş adamlarının bize verdiği büyük güveni son derece takdir ediyoruz. Bu sempozyum, dünyanın tanık olduğu pek çok sayıda önemli ekonomik, siyasi zorluklar ve krizler ışığında geliyor. Dünya, Covid-19 salgınıyla mücadelede henüz yeni ilerlemişken, Rusya-Ukrayna savaşının krizine uyanarak eşi benzeri görülmemiş ekonomik ve mali krizlere girdi. Bu durum iş ve yatırımları etkiledi. Diğer yandan da yüksek fiyat dalgası ülkeleri sardı. Sonuçları dünya ülkelerinde farklı derecelerde görülmeye başlayan gıda krizinden bahsetmiyorum bile.

TÜRKİYE İYİ BİR MODEL

Türkiye, coğrafi ve siyasi konumu nedeniyle bölge ülkeleri için önemli bir konum elde etmiş ve seçkin bir model oluşturmuştur. Türk devletinin son yirmi yılda uzlaşıya dayalı politikası, ekonomik istikrar ve büyümenin sağlanmasında önemli bir rol oynamıştır. Yatırım alanında da Türkiye, özellikle küresel ekonomiyi saran mevcut krizler ışığında, birçok iş ve yatırım için güvenli bir liman olma konusunda giderek daha önemli hale geliyor.

Türk devleti dijital ekonomide önemli ve ileri adımlar atmıştır. Yatırımcıların, iş adamlarının ve bireylerin finansal hareketini kolaylaştıran dijital ekonomi için bir altyapı oluşturmayı da başarmıştır. Geleceğe dönük mali ve ekonomik yönetim, yatırımcı ve iş adamlarının yatırımlarını koruyan, yönetmelik ve mevzuatlar çerçevesinde çalışmaya teşvik eden, kanun ve mevzuat sayesinde ve onlara bankacılık işlemlerinde gerekli hızı sağlayan gelişmiş bir yönetim sistemi dahilinde, Türkiye şu anda bu alanda hızlı bir büyüme yaşıyor. 

MODERN YOL VE KÖPRÜ AĞI

Ayrıca Türkiye, gelişmiş ve modern seviyelerde olan yol ve köprü ağı aracılığıyla, Türk şehirleri ve bölgeleri arasında bağlantı kurmak için ulaşımın rolünü güçlendirmiştir. Bununla beraber ulaşım ve malların taşınmasını kolaylaştırmak için en gelişmiş hizmetlerle donatılmış havaalanlarına ve limanlara sahiptir. Bu ağ hem küresel pazara hem Türk pazarına malların ulaşımını hızlandırmaya katkıda bulunmuştur ve katkıda bulunmaya devam etmektedir.

Tarım, tarımsal kalkınma ve gıda güvenliği alanlarına gelince, Türkiye birçok tarım ürününün önemli bir kaynağı olarak sayılmış ve tarım sektöründe önemli bir gelişme yaşamıştır. Şu an Türkiye küresel gıda krizinde sadece kendi gıda güvenliğini sağlamak yerine, küresel gıda güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.

TURİZMDE DE LİDER ÜLKE

Yatırım ve turizm sektöründe Türkiye lider bir ülke sayılmaktadır. Güzel doğasının çeşitliliği, onu onlarca yıldır turizm için bir destinasyon haline getirmiştir. Gelişmiş altyapı ve hizmetler de turizmin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Türk devleti, bölgede araştırma, bilimsel geliştirme ve eğitim kurumlarına önemli yatırımlar yapan ilk ülkeler arasında yer almıştır. İş ve projelere; akademik uzmanlık, teknik ve mesleki beceriler sağlamada önemli ve gelişmiş bir kaynak oluşturmuştur. Bu nedenle yatırımcılar iş alanında ve araştırma geliştirme alanında ihtiyaç duydukları becerileri bulmakta zorlanmamaktadırlar. Bizler de üniversitelerimizin ve araştırma merkezlerimizin birçok bilim ve gelişim arayışında olanlar için bir destinasyon haline gelmesinden gurur duyuyoruz.

DOĞRU LOKASYON BURASI

Türk devletinin statüsü ve bu küresel krizin gerek kendi halkının önünde gerekse diğer halkların önünde aşılmasına katkıda bulunmak için sorumluluklarını ve yeteneklerini paylaşabilmesi için arzu ettiği ekonomik ve siyasi rol, görüşlerimizi ve vizyonlarımızı paylaşmamızı gerektiriyor. Ayrıca yatırımcıları ve iş adamlarını dikkatle dinleyip Türkiye'nin dünyanın her yerinden gelen iş ve yatırımları kucaklayabilecek güvenli bir ortam haline getirmek için ciddiyetle çalışmamızı gerektiriyor.

İkinci yatırım konferansına da dünyanın dört bir yanından 500’den fazla üst düzey ticaret adamını getirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle Türkiye, dünya ticaretindeki payını daha da artırma imkânı bulacak. Bu etkinlik, Türkiye ekonomisinin küresel pazarı şekillendirme hedefinde de önemli bir adım olacak. Günümüzde iki milyarın üzerinde bir nüfusa erişmek istiyorsanız, Türkiye harika konumuyla doğru bir tercih… İTTİFAKYorum Ekle