Tüm sınıf ve kademelerde 11 Eylül'de başlayacak 2023-2024 eğitim öğretim yılı öncesinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseye başlayacak öğrenciler için okula uyum programı ve rehberlik uygulamaları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlandı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, okula uyum programı kapsamında okul öncesi, ilkokul 1. ve lise 9. sınıf öğrencileri 4-8 Eylül haftasında okula giderek öğretmenleri ve arkadaşlarıyla buluşacak.

okula uyum haftasi-1

OKUL ÖNCESİ İÇİN UYUM PROGRAMI

Okul öncesi okula uyum programı kapsamında hazırlanan rehberde, uyum haftasına yönelik uygulama çizelgesi ile 12 etkinlik örneğine yer verildi.

1’İNCİ SINIFLAR İÇİN UYUM PROGRAMI

İlkokul 1'inci sınıflar için hazırlanan rehberde ise uyum haftası uygulama çizelgesi ile 9 etkinlik örneğine yer verildi.

okula uyum haftasi-2

İlkokullarda "sınav yerine süreç odaklı" ölçme sistemi nasıl olacak? İşte detaylar İlkokullarda "sınav yerine süreç odaklı" ölçme sistemi nasıl olacak? İşte detaylar

ORTAOKUL 5. SINIFLARA YÖNELİK REHBERLİK PROGRAMI

Ortaokul 5'inci sınıfa başlayacak öğrenciler ile ailelerinin katılacağı rehberlik uygulamaları 11-15 Eylül haftasında gerçekleştirilecek.

11 Eylül Pazartesi günü velilere yönelik okula uyum rehberi sunumu yapılacak. İkinci gün aile ve çocuklara okulun iç ve dış ortamı tanıtılacak, kalan üç günde ise çocuklarla  rehberlik uygulamalarına yönelik etkinlikler yapılacak.

okula uyum haftasi-3

LİSE 9. SINIFLAR İÇİN OKULA UYUM REHBERİ 

Uyum haftasında ortaöğretim kurumlarında eğitim öğretime başlayan hazırlık ve 9'uncu sınıf öğrencileri, velileriyle birlikte, eğitim öğretim dönemi başlamadan önce öğrenim görecekleri okul hakkında bilgilendirilecek.

Bu bir haftalık dönemde, öğrencilerin yeni girdikleri okul ortamına kısa sürede uyum sağlamalarını destekleyecek becerilerin kazandırılması ve okula aidiyet duygusunun geliştirilmesi hedefleniyor.  (HABER MERKEZİ)