23 Eylül 2020, Çarşamba
Son Dakika

Yerel basın milli mücadelede direnişin sesi oldu

Kozan Ekspres’in İmtiyaz Sahibi Hüseyin Erciyes, Milli Mücadele döneminde yerel basının direnişi alevlendirdiğini belirterek, “5 Ocak Gazetesi Adana’nın Ermeni ve Rus işgalinden kurtuluşunda büyük emek harcamıştır. Unutulmamalıdır ki halkın direnişi yerelden başlar” dedi.
17.07.2019 14.04.12

ŞEHRİ DURLANIK-HASAN ŞAFAK

Kozan Ekspres gazetesi 15 yıldan bu yana Adana’da hizmet veriyor.
Gazetenin imtiyaz sahibi Hüseyin Erciyes ile yerel basını konuştuk.

Yerel gazeteler isimsiz kahramanlardır. Kısıtlı imkânlarla, halkın sesi olurlar ve o sesi tüm ülkeye duyurmaya çalışırlar. Ulusal basın çalışanları gibi herkes tarafından tanınmazlar, ücretleri düşüktür. Onlar gerçek anlamda birer emekçidir. Geçmişi Osmanlı dönemine uzanan yerel basın milli mücadele döneminde direnişin sesi olmuş, milli bir ruhla halkı bir arada tutup, bağımsızlığın kazanılmasında önemli rol oynamıştır. Yol gösterici görevini Cumhuriyet döneminde de sürdürmüş ve inkılapların halk tarafından benimsenmesinde katkı sağlamıştır. Adana’da dokuz yıldır faaliyet gösteren Kozan Ekspres’in İmtiyaz Sahibi Hüseyin Erciyes ile yerel gazeteciliği ve gelişim sürecini konuştuk.

Anadolu gazeteciliğinin gelişim süreci ve önemi nedir?

Anadolu gazeteciliğinin Türkiye’de Cumhuriyetin temellerinin atılmasında çok büyük emeği ve çabası vardır. Bu nedenle Anadolu gazeteciliğini anlamak için Cumhuriyetin kuruluş tarihine kadar inmek gerekir. Özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarının kutlu mücadelesi zamanında ülke tamamen kuşatılmıştı. Zor günlerin yaşandığı bu zamanlarda Anadolu basını çok zor şartlar altındaydı. Milli birlik ve beraberliğin oluşturulması ve halkın bilgilendirmesi için tren vagonlarının içerisinde bile gazete çıkarılıyordu. Bu dönemde tren vagonunda çıkarılan 5 Ocak Gazetesi Adana’nın Ermeni ve Rus işgalinden kurtuluşunda büyük emek harcamıştır. Unutulmamalıdır ki halkın ayaklanması yerelden başlar. Günümüzde ise Anadolu basını halkın sesini teknoloji sayesinde tüm dünyaya duyuruyor. Anadolu basını vicdanlı insanların yüreğinde taşıdığı en önemli hassasiyettir. Sizin hassasiyetiniz ve vicdanınız var ise bereketli ve güzel işler yaparsınız. Anadolu basını da her geçen gün güçlenmiş daha çok kendini geliştirmiştir. 1945 yılından sonra çok partili sistemine geçtiğimiz dönemlerde başlayan muhalefet ruhu zamanla yerini siyasal kimliklerin büyük çıkar ve menfaatleri doğrultusunda yeniden şekillendi. Özellikle 1961 yılında Basın İlan Kurumu’nun kurulması Türkiye gazeteciliği için dönüm noktasıdır. Türkiye’de daha önceleri yerel basın belediyelerin ve devlet hastanelerinin keyfi durumlarına göre resmi ilanlar alırdı. Basın İlan Kurumu ile bu durum devlet tarafından bir çizelge altına alınmış oldu. Böylelikle yerel basının nefes alması sağlandı.

Yerel basının ayakta kalması için nelere ihtiyaç var?

Anadolu basınının yaşaması için ya sanayiniz ya da sporunuz kuvvetli olacak. Yerel basında sporunuz ve sanayiniz kuvvetli değilse maalesef ya siyasilerin ya da kamuoyunda kayıt dışı işlerle uğraşan insanların maşası haline geliyorsunuz. Bence en büyük çözüm önüne gelenin gazete açamamasıdır. Bir restorana garson bile girerken insanlar sabıka kaydı istiyor ama gazete açarken ilkokul mezunu olmanız yeterli oluyor. 6 ay boyunca terör örgütüyle bağlantınız bile olsa da 6 ay gazete çıkarabiliyorsunuz. Basın mensuplarının haklarının korunması ve düzenlenmesi için yeni bir basın kanununun oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Ben yıllarca yerel basının emekçiliğini yapmış bir insanım. Başka işlerle uğraşıp gelip patron koltuğuna oturmadım. Muhabir olarak çalışmış, yazı işleri müdürlüğü yapmış biri olarak bu işin mutfağı ve harmanını biliyorum. Yerel basının kaybettiği kimliğini geri kazanması gerekiyor. Bu kimliği de kazanmak için bizim devletimizin yerel gazetelere sahip çıkması gerekiyor. Ülkede kâğıt fabrikalarının açılması gerekiyor. Benim gazetemde girdilerim %8 ve %0 ama bütün çıktılarım %18. İcra ilanlarında yerel gazetelere verilmemesi kararı, yerel gazeteleri daha da zor duruma sokmaktadır.

Bölgenin nabzını tutan Kozan Ekspres’in emekçileri
her gün yoğun bir mesai harcıyor.

Kozan Ekspres olarak kaç yıldır Adana’da hizmet veriyorsunuz?

Kozan Ekspres gazetesi 15 yıldan bu yana Kozan’da faaliyet gösteriyor. 4 yıl önce de Gürsöz gazetesini kendi bünyemize kattık ve yolumuza devam ediyoruz. 6 sigortalı çalışanımız. 2 part time çalışan personelimiz var. Bununla birlikte 8 kişiyle çalışıyoruz. Günlük baskı adetimiz 2 bin gazete. 800-900 arası bayii satışımız, binin üzerinde abonemiz var.

 

Alanınız nedir?

Alanım normalde asayiş yani daha çok adli haberlerle ilgileniyorum ve şu anda Kozan Ekspres Gazetesi’nin imtiyaz sahibiyim. Ama hala elimden fotoğraf makinası düşmez. Kozan’ın nüfusu 140 bin civarında yani tamamen kozmopolittik bir yapıya sahip olan bir ilçe değil, herkes birbirini tanır. Herkes birbirini tanıdığı için özellikle asayiş haberlerin de personellerim çok zor zamanlar geçiriyorlar. Bu nedenle saldırı olacağını düşündüğüm haberlere hep ben giderim. Adliyenin kapısında hala beklerim ve o fotoğrafları ben çekerim. Haftada 2 gün yerel gündemle alakalı olarak köşe yazısı yazıyorum. Türkiye gündemiyle çok ilgilenmiyorum.

Yerel basında muhabirler ne gibi zorluklarla karşılaşıyor?

Yerel basında çalışanların kesinlikle sosyal ve ekonomik haklarının yükseltilmesi gerekiyor. Maalesef gazete çalışanları tamamen zor durumda ve birçoğu bu işi mecbur kaldıkları için yapıyor. Saldırı olaylarına alıştık. Bizim gibi taşra ilçelerde çok sıkça yaşanan bir durum ama sizin duruşunuz olursa bu tür olayları sorun yaşamadan atlatabiliyorsunuz. Bir örnek vereyim: Yazdığınız haberi silmezseniz, sitenizde belirli bir zaman sonra insanlar sadece size teşekkür etmekle yetiniyor. İrade göstermek gerekiyor.

Kozan Ekspres’in İmtiyaz Sahibi Hüseyin Erciyes, gazetemiz İttifak’ı ziyaret etti.

Hüseyin Erciyes kimdir?

“23 yıldır aktif gazetecilik yapıyorum. Çukurova Haber Daire Başkanlığında adliye muhabiri olarak çalıştım. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan birçok yarışmada ödül aldım. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyesiyim. Aynı zamanda Türkiye Gazeteciler Sendikası delegesiyim. Anadolu Basın Birliği Kozan İlçe Kurucu Başkanıyım. Kozan Gazeteciler Cemiyetin’de de bir dönem Başkanlık görevinde bulundum. 2 yılda TRT’de hizmetim var.”Yorum Ekle