DOLAR
5,7657
% 0,91
EURO
6,4021
% 1,00
ALTIN
278,0499
% 0,72
BİST100
95.394
% -0,13

Yerli ve milli savunma sanayisine Amerika'dan büyük ilgi

Amerika'da savunma ve havacılık alanında faaliyet gösteren firmaların yer aldığı ticari heyet, Türk savunma ve havacılık sanayisinden 400'ün üzerinde ikili iş görüşmesi yaptı. SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, "Pazarın tam ortasındaki Türkiye’deki yerel firmalarla iş birliği yapmak Amerikalılar için oldukça avantajlı" dedi.
09.02.2019 15.06.25

Geçen yılı önemli ihracat rakamlarıyla tamamlayan Türk savunma ve havacılık sanayisi, Amerikalı üreticilerin odağına girdi. Amerikan Büyükelçiliği bünyesinde Amerikan Ticaret Müsteşarlığı, Türk Amerikan Konseyi ve SAHA İstanbul Savunma Havacılık ve Uzay Kümelenmesi iş birliği ile gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinde, savunma sanayisinde hizmet veren Amerikalı ve Türk firmalarının temsilcileri buluştu. 18 SAHA İstanbul üyesi firma ile aralarından Lockheed Martin, Boeing gibi savunma sanayisinin dev firmaları için üretim yapan 12 Amerikalı firmanın temsilcileriyle bir araya geldiği organizasyonda 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Hızla büyüyen Türk savunma ve havacılık sektörünü daha yakından tanımak ve Türkiye’de beraber çalışabilecekleri paydaşlar ile tanışmak üzere Türkiye’ye gelen Amerikalı iş adamları, SAHA İstanbul üyeleriyle yaptıkları ikili görüşmelerde, iş birliği yapabilecekleri alanları ve müşterek üretebilecekleri ürünleri konuştu.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, "Pazarın tam ortasındaki Türkiye’deki yerel firmalarla iş birliği yapmak Amerikalılar için oldukça avantajlı" dedi. Türkiye'nin lojistik avantajları, savunma sanayisinde son dönemdeki başarıları ve özgüveni ile dikkati çektiğini belirten Keleş, görüşmeler için özellikle Türk firmalarıyla müşterek işler yapabilecek, teknoloji transferleri veya Türkiye’ye reel yatırım yapacak firmaları tercih ettiklerini vurguladı. İlhami Keleş, Amerikalıların son dönemde Türkiye ve Türk firmalarıyla daha fazla ilgilendiklerine işaret ederek, "Türkiye coğrafi olarak çok önemli bir konumda. Tam pazarın ortasında ve ciddi lojistik avantajları bulunuyor. Üretimde düşük maliyet avantajına sahip. Bu noktada Türkiye’nin lokasyon avantajını kullanarak civardaki pazarlara erişmek de Amerikalılar için oldukça için önemli bir imkan" dedi. Sınır ötesi operasyonlarda Türkiye’nin kendi ürettiği kritik sistemleri kullandığının altını çizen Keleş, “Türkiye kendi üretmiş olduğu silah ve sistemlerin performansını dünyaya gösterme kabiliyetine sahip bir ülke. O nedenle de bazı kritik sistemlerdeki başarısını dünyanın gözü önünden sergilemek suretiyle rüştünü ispat etmiş durumda” dedi.

 


Yorum Ekle