Ihlamur, Türkiye’de Doğu Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetişen ve içinde uçucu yağ, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler bulunan bir bitkidir. Ihlamurun her derde deva olurken, ıhlamurun keyif çayı gibi tüketilmesi uzmanlarca önerilmiyor. Ihlamurun mucizevi etkilerinden faydalanmak için, doğru teknikle demlemek gerekiyor. İşte ıhlamuru doğru demlemenin yöntemleri...

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134142

Ihlamuru Nasıl Demlemek Gerekiyor?

Bilinenin aksine, ıhlamuru uzun uzun kaynatmak içerisindeki tüm besin değerlerinin buharla uçmasına neden oluyor. Kaynadıkça acılaşan ıhlamur yaprakları aynı zamanda tat olarak da lezzetini kaybediyor. Uzmanlar, ıhlamurun doğru şekilde demlendiğinde faydasının 15 kat arttığını belirtiyor. Peki, ıhlamuru nasıl demlemek gerekiyor? İşte ıhlamurun besin değerlerinin kaybolmadığı demleme şekli:

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134146

Dünya bu gizemli kareyi konuşuyor: 81 yıl önce çekilen fotoğrafın ardındaki sır kimse tarafından çözülemedi! Dünya bu gizemli kareyi konuşuyor: 81 yıl önce çekilen fotoğrafın ardındaki sır kimse tarafından çözülemedi!
  • Ihlamuru demlemek için öncelikle temiz ve kuru bir çaydanlık kullanın. Çaydanlığın içine ıhlamur yapraklarını koyun. Ihlamur yapraklarının miktarı, kaç bardak çay yapacağınıza göre değişir. Genel olarak, bir bardak çay için bir tatlı kaşığı ıhlamur yaprağı yeterlidir.
  • Çaydanlığın üzerine kaynar su dökün. Su, ıhlamur yapraklarını tamamen kaplayacak kadar olmalıdır. Çaydanlığın kapağını kapatın ve ıhlamuru demlenmeye bırakın. Ihlamurun demlenme süresi, istediğiniz çayın koyuluğuna göre değişir. Genel olarak, 5-10 dakika arası bir süre yeterlidir. Eğer ıhlamur çayınız, kırmızıya döndüyse neredeyse tüm besin değerlerini kaybetmiş demektir.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134150

  • Ihlamurun demlenmesi bittikten sonra, çaydanlığın içindeki yaprakları süzün. Ihlamur çayınız hazır. İsterseniz, içine bal, limon, zencefil, tarçın gibi eklemeler yaparak lezzetini ve faydasını artırabilirsiniz.

Ihlamurun Faydaları Nelerdir?

Ihlamur, kış aylarının vazgeçilmezi olan bir bitkidir. Ihlamur içerisinde bulundurduğu güçlü antioksidanlardan flavonoid nedeniyle daha çok kış aylarında görülen gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve nezle tedavisinde oldukça etkilidir.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134159

Buharı burun tıkanıklığını açan ıhlamurun sıcak çayı ise boğaz ağrısına ve öksürüğe karşı inanılmaz bir etki sunar. Soğuk algınlığının bir numaralı tedavi edicisi olarak görev alan ıhlamur aynı zamanda sinirleri yatıştırmakta ve uykuya geçişi kolaylaştırmada oldukça etkilidir.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134428

Ihlamurun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Ihlamur, idrar söktürücü olarak da sıklıkla tavsiye edilir. Böylece, vücuttaki toksinlerin atılmasına ve böbreklerin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ihlamur, aynı zamanda sindirim sistemi için de faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunları önler. Ihlamur, kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını korumaya da katkıda bulunur.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134210

Ihlamur Nasıl Tüketilmelidir?

Ihlamur, kış aylarının vazgeçilmez bitkilerinden biridir. Burun tıkanıklığına iyi gelen ve boğazları yumuşatan ıhlamur güzel kokusuyla da hoş bir aroma verir.

Ihlamurun faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, ıhlamuru doğru demlemek ve uygun miktarda tüketmek gerekir. Günde 2-3 bardak ıhlamur çayı içmek, hem sağlığınızı hem de keyfinizi artıracaktır. Ancak, ıhlamurun da bazı yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir. Özellikle, hamileler, emzirenler, alerjisi olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar ve karaciğer hastaları ıhlamur tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134204

Aşırı ıhlamur tüketimi, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, alerjik reaksiyonlar, kanama riski ve karaciğer hasarı gibi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, ıhlamuru ölçülü ve dikkatli bir şekilde kullanmak gerekir.

Ihlamurun faydasını ve etkisini arttırmak amacıyla birçok farklı bitkilerle demleyebilirsiniz. Ancak şüphesiz ki ıhlamura en çok yakışan ve yararlarını kat kat ortaya çıkartan bir numaralı bitki kuşburnudur.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134215

Ihlamur ve Kuşburnu Karışımının Yararları

Kış çaylarının favorisi ıhlamur-kuşburnu hastalıklara karşı koruma sağlar. Ihlamur çayının içinde bulunan faydalı mineraller, kuşburnu ile birlikte terletici özellikleri ile solunum yolu problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur. Kuşburnu ise içerdiği yüksek C vitamini ve antioksidan değerleriyle adeta mikroplarla savaşır. Bağışıklık sistemini destekleyici bir karışım olan ıhlamur-kuşburnu günde 1-2 bardak tüketilebilir.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134154

Ihlamur ve Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ihlamur çayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O da ıhlamurun kaynatılmamasıdır. “Ihlamur çayı nasıl hazırlanır?” diye sorarsanız kesinlikle kaynatma yöntemini önerilmiyor. Çünkü bu yöntem ıhlamurun polifenol içeriğinin azalmasına neden olur ve sağlığı koruyucu tüm etki kaybolur. Bu nedenle ıhlamur çiçeklerini antioksidan kapasite için en optimal sıcaklık olan 80-90 derecedeki sıcak suda, 5-10 dakika demleyerek tüketilmesi öneriliyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 134433

Demlediğiniz ıhlamurun içerisine damak zevkinize göre çubuk tarçın, karanfil, limon, bal gibi besinleri ekleyerek lezzetini artırabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı miktarındaki kurutulmuş ıhlamur çiçeği ve yaprak karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülmeli ve 10 dakika süreyle demlendikten sonra içilmelidir. Kuşburnu çayı da aynı şekilde hazırlanabilir. Ihlamur ve kuşburnu çayını ayrı ayrı demleyip karıştırabilir ya da aynı anda birlikte demleyebilirsiniz. Bu karışımı sıcak ya da soğuk olarak içebilirsiniz. Afiyet olsun!

Kaynak: (HABER MERKEZİ)