20 Ekim 2020, Salı
Son Dakika

Yurt içi 975, yurt dışı 825 lira

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 2020 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelini açıkladı. Buna göre yurt içinde 925, yurt dışında 825 lira bedelle kurban kesilebilecek.
22.06.2020 19.16.13

Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Erbaş, 2020 yılı vekalet yoluyla kurban kesim bedelinin yurt içinde 975, yurt dışında 825 lira olarak belirlendiğini bildirdi. İnsanlığın küresel boyutta bir salgın dolayısıyla zor bir süreçten geçtiğine işaret eden Erbaş, "En büyük imkanımızın muhtacı, yoksulu, yaşlıyı gözetmek, yardımlaşmak ve paylaşmak olduğunu fark etmiş durumdayız. En büyük zenginliğimizin birbirimizi sahiplenmek olduğunu daha iyi anlama noktasına gelmiş durumdayız." dedi. Pandemi vesilesiyle dünyanın yoksul ve muhtaç bölgelerinin yardıma daha çok muhtaç hale geldiğini gördüklerini anlatan Erbaş, "Bu sene kurban organizasyonu daha önemli hale gelmiştir. Vekaletle kurban organizasyonunun ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu." diye konuştu.

İhtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

Başkanlık ve vakfın birlikte yaptığı en önemli hizmetlerden birinin 1993 yılından beri gerçekleştirdiği vekaletle kurban kesim organizasyonu olduğuna işaret eden Erbaş, vakfın milletin kurban vekaletlerini titizlik ve şeffaflıkla dini esaslara uygun olarak güven ve emanete riayet şiarıyla yerine getirdiğini ifade etti.

Kurbanların vekalet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığı hocaları ile vakfın görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesildiğini söyleyen Erbaş, her aşamasını büyük bir hassasiyetle takip ettikleri ve İslami usullere uygun olarak kesilen kurbanların, yurt içinde ihtiyaç sahiplerine, sığınmacılara, muhacir, mültecilere, Kur'an kurslarına ve öğrenci yurtlarına yani yurt içinde nerede bir ihtiyaç sahibi varsa öncelikle onlara ulaştırdıklarını belirtti.

Ali Erbaş, yurt dışında ise açlık, yoksulluk ve savaşların yoğun olduğu Afrika'dan başlamak üzere Orta Asya'dan Balkanlar'a Kafkasya'dan Uzakdoğu ve Latin Amerika'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada mazlumlara ve muhtaç insanlara kurbanları ulaştırdıklarını ifade etti.

Hedefimiz 20 milyon

Bu yıl yurt içi ve dışında 20 milyonu aşkın ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedeflediklerine dikkati çeken Erbaş, " Vatandaşlarımız 'tdv.org' ve 'bagis.tdv.org' adreslerinden online bağış yapabilmenin yanı sıra 'Android' ve 'Apple Store' mağazalarından indirilebilen mobil bağış uygulamamızdan kurban vekaletlerini verebilecekleri gibi, il ve ilçe müftülükleri, Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri, din görevlilerimiz, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabilirler." dedi.

Telefonla da bilgi alabilirler

"0312 416 90 00" numaralı telefonu arayarak kurban vekaleti ile ilgili detaylı bilgiyi vakıftan alabileceklerini de vurgulayan Erbaş, "Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da din hizmetleri müşavirliklerimiz ve ateşeliklerimizle o ülkelerdeki cami dernekleri ve din görevlisi hocalarımız vasıtasıyla kurban bağışlarını güvenle yapabilirler. Bu vesileyle kurbanlarını, bağışlarını ve dualarını yeryüzündeki mazlum ve muhtaçlarla paylaşan vatandaşlarımıza en kalbi şükranlarımı sunuyorum." dedi. İTTİFAK-AAYorum Ekle