CSTO Başkanı Ömer Faruk Yıldırım ile Cizre Arama Kurtarma Derneği ‘CAK’ üzerine… 

11 vilayetimizi etkileyen ‘Asrın Felâketi’nin hemen akabinde Cizre Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı, değerli iş adamı Ömer Faruk Yıldırım öncülüğünde Güneydoğu Anadolu bölgemizin önde gelen merkezlerinden Cizre’de Cizre Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (CAK) kuruldu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin akabinde CSTO nezdinde âfetzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik hamle çapında yerel hizmetler üreten CSTO’nun kıymetli Başkanı, iş adamı Ömer Faruk Yıldırım’la CAK’ın hizmet alanlarını teşrih masasına yatırdık. 

İbrahim Ethem Gören: Ömer Faruk Bey, CAK hayırlı, bereketli olsun. CAK, hangi mülahazalarla kurumsal kimliğe büründü? 

Çok Teşekkür ediyorum. Bizlere kendimizi ifade etme şansı verdiğiniz için bir diğer önemli teşekkür yine size. O da bizlere 2016 yılından beri göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve sergilediğiniz ‘başkalarının derdi ile dertlenmenin ne kadar önemli olduğunu, ‘insanlığa borçlu’ olduğumuzu hep hatırlattığınız için.   

Mükellefiyetimiz efendim… 

Efendim Cizre Arama Kurtarma ve Yardımlaşma Derneği (CAK), ülkemizde ‘Asrın Felâketi’ni yaşadığımız depremlerden sonra artık bu gerçekle yaşamamız gerektiği kanaatine varmamızla doğmuş bir fikirdi. Depremden hemen sonra bölgeye intikalimizle tespit ettiğimiz eksiklikleri sorumluluk sahibi borçlu bireyler olarak bir nebze olsun gidermemiz gerektiği kanaatiyle CAK kurulmuştur. Tabii Yaradan’dan temennimiz bir daha böylesi felaketlerle sınanmamız. Bununla birlikte bu gerçekle yaşamamız gerektiği bizlere bu derneği kurma sorumluluğunu yüklemiştir.    

İnsanların âfet bölgesindeki çaresizliği ve bizim de şehrimizde “yarın” böylesi bir doğal felaketle karşılaşma ihtimalimiz aslında ne kadar geç kaldığımızın farkına varmamıza neden oldu diye biliriz.   

CAK’ta yerel paydaşlarınız kimler? 

CAK, Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsal kimliği ile kuruldu. Yerelde bireysel olarak mühendis, avukat, öğretmen, doktor ve daha birçok meslek erbabından paydaşlarımız var.   

Kurucu Heyetinizi tanımak isteriz? 

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın tüm Yönetim Kademesi ve Meclis Kurulu, CAK derneğimizin kurucu üyesi ve aynı zamanda gönüllüleri. 

CAK’ın kuruluş amaçlarıyla, hizmet alanlarını da konuşalım… CAK hangi alanlarda arama, kurtarma hizmetleri verecek? 

Derneğimizin kuruluş gayesi arama kurtarma alanında acil desteğe ihtiyaç duyan insanoğluna fisebilillah destek olmak ve bu topraklardaki arama kurtarma bilincine katkıda bulunmaktır. Cizre’ye defalarca geldiniz, buraları yakından tanıyorsunuz. Malumunuz olduğu üzere bölgemizin kaderi olan boğulma ve yangınlarla mücadele de uzman hizmet alanlarımızı oluşturuyor.    

Arama kurtarmada personelinin ve gönüllülerin eğitimi çok mühim. Bu alandaki aksiyon planınıza göz atalım… 

Ülkemizde ne yazık ki ekonomik olarak yaşanmakta olan sorunlar kısa ve orta vade planlarımızı biraz aksattı.  Arama kurtarma çalışmaları alanında teorik çalışmaları yakın zamanda pratiğe döndürecek eğitimler düzenleyeceğiz inşallah. Ayrıca gerek sentetik mahreçli yangınlarla mücadele ve de gerekse boğulma vakalarına müdahale konusundaki eğitimlerimizi planladık. Ocak 2024 ayından itibaren tüm ekibimizi ve gönüllüleri eğitime tabi tutacağız.    

Eskiler, -bu toprakların insanları he kadar usta, becerikli olsa da- kusursuz iş ve hizmet sürecinde ekipmanların lüzumuna yönelik “âlet işler, el övünür” buyurmuş. İyilik Sağlık Vakfı nezdinde Afet Bölgesinde bulunduğumuz 23 günlük hizmet sürecimizde gördük ki arama kurtarma organizasyonları ekipmanları nispetinde başarı kaydediyor. Çiçeği burnunda CAK, makine ve teçhizat alanında ne durumda? 

Derneğimiz bölge itibarıyla yoğunlaştığı iki ana dal var. Arz ettiğim gibi boğulma vakalarına müdahale ve yangınla mücadele. Bu alandaki tüm ekipmanlarımız 2024 Ocak ayı itibariyle ikmâl edilmiş olacak. Bilindiği üzere doğru ekipmana sahip olabilmek için iyi bir fizibilite çalışmasının yapılması gerekiyor. Fizibilite çalışmalarımız son aşamada diyebiliriz. 

WhatsApp Image 2023-09-18 at 12.51.47 (1)

Bu meyanda okuyucularımız ve kamuoyu CAK’a nasıl destek olabilir? 

Öncelikle bizler bu oluşumu oluşturarak varız dedik. İnşallah arkadaşlarımız çok ilgili öz kaynaklarımızı sonuna kadar kullanma taraftarıyız. Ondan sonra bir eksik kaldığında kamuoyuna bilgilendirme ile destek talep edebiliriz fikri ağır basıyor bizde.   

Cizre’de daha önce benzer amaçlara hizmet eden bir müessese var mıydı? 

Arama kurtarma anlamında ilk defa bizlere nasip oldu bu oluşumu kurmak. 

Sözün bu yerinde Cizre Sanayi ve Ticaret Odası’nın ilk andan itibaren deprem bölgelerine yönelik gerçekleştirdiği hizmetleri de konuşalım… 

Bizler Cizre TSO Yönetimi, Meclisi ve Üyeleri olarak depremin ilk anından itibaren seferber olduk. Aslında tüm halkımız seferber oldu. Üyelerimizin büyük çoğunluğu lojistik sektöründen arkadaşlar. Cizre’de 1.200+ taşıma/lojistik şirketi var. Cizreli lojistik firmaları mendi öz mal araçları ile tamamıyla bedelsiz âfet bölgesine yüzlerce sefer düzenledi. Gerek Irak’tan gelen yardımlar ve de gerekse bölgede halkımızdan toplanan yardımlar bedelsiz olarak deprem bölgelerine taşındı. Cizre TSO nezdinde bizler de deprem bölgesine yardım toplanmasından ulaştırılmasına ve dağıtılmasına kadar tüm aşamalarda hizmet ettik.    

Deprem bölgesinde yaraların sarılması uzunca bir zamana yayılacak. Bu süreçte CSTO nezdinde neler yapılacak?  

Bizler bütçemizin elverdiği derecede katkı sunmaya devam edeceğiz inşallah. Âfet bölgesine 21 adet konteyner hibe ettik. İnşallah kalıcı konut desteklerimiz olacak.   

Âfet Bölgesinden yüzlerce aile Cizre’ye geldi. Mezkûr ailelere yönelik destekleriniz nasıl şekilleniyor?  

Şehrimiz insanı deprem bölgesinden gelen vatandaşlara evlerini, yuvalarını ve gönüllerini açtılar. Bizler de imkânlarımız dâhilinde dertlerine derman olmak için uğraş verdik/veriyoruz.   

Hasbihalimize sizin ilave etmek istediğiniz hususlar nelerdir? 

Bizlere bu şansı verdiğiniz için sizlere öncelikle şükranlarımızı arz ediyoruz.    

Estağfirullah! 

Bizler böylesi büyük bir felaket karşısında nasıl birlik, beraberlik ve dayanışma örneği gösterdiysek inşallah ülkemiz de tüm sorunlar karşısında fenden ferda benzer birlik ve beraberlik tablosunu inşa edecek.  O zaman ülkemizin refah ve huzuru daha muhkem bir hal alacak. 

WhatsApp Image 2023-09-18 at 12.51.47

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz? 

Deprem ve doğal felaketler bizim için yaşamsal bir gerçek. Ülkemizde yaşayan tüm fertlerin bu konuda gönüllü olması gerekiyor. İlk yardım ve bilinçlenme konusunda genç yaşlı herkesin eğitim almasının gerektiğine inanıyorum. İlk yardım ile ilgili alınacak eğitimlerle belki onlarca hayat kurtarılacak ve dahi alınacak eğitim ile gösterilecek sabır ve metanet ile daha sağlıklı düşünerek kendimizin, ailemizin ve çevremizin hayatını kurtaracağız. 

İlginiz için teşekkür ediyorum.  

Ben de teşekkür ediyorum İbrahim Ethem Bey. En kısa zamanda tekrar Cizre’ye bekliyoruz.  

İbrahim Ethem Gören-Yazı No: 518