SHG Airshow Sivrihisar Hava Gösterileri, 16-17  Eylül 2023 tarihlerinde Eskişehir Sivrihisar Havacılık Merkezi Necati Artan Tesisleri’nde sekizinci kez seyirciyle buluştu.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 11.40.04

16-17 Eylül tarihlerinde binlerce havacılık sevdalısını bir araya getiren SHG Airshow Sivrihisar Hava Gösterileri Merkez’in Necati Artan Tesisleri’nde icra ediliyor. 

Evvelemirde Sivrihisar’daki ülkemizin ilk hava parkına ve akabinde Türk sivil havacılığının yüz akı mahiyetindeki Necati Artan tesislere nazar edelim. 

WhatsApp Image 2023-09-19 at 11.40.14

Ülkemizin ilk hava parkı

Türkiye’nin ilk hava parkı olan Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi’nin kapıları havacılık âşıkları için her zaman açık. Pek çok kişinin sivil havacılıkla tanışıp hayallerinin gerçekleştirmesinde önemli rol oynayan hava parklarının sayısı Türkiye’de arttıkça sektör de gelişecek.

Son 25 yıldır hava yolu taşımacılığı Türk ekonomisinin önemli iç dinamikleri arasında. Bundan 50 yıl önce bulutlar içerisinde süzülüp giden bir uçakla yer alabilmek oldukça pahalı bir hayâldi. Özellikle son 20 yılda söz konusu hayâl gerçeğe döşmüş olsa da, Türkiye’de pek çok kişi uçma şansına erişebilse de, ülkemizde henüz gökyüzü ile tanışamayan ve bunun günümüz hayatı içindeki önemini hissedemeyen daha pek çok vatandaşımız bulunuyor.

Eskişehir Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi (SUSHM) Uçmayan Köy Kalmasın serlevhalı sosyal sorumluluk projesi kapsamında uçağa henüz binmemiş yüzlerce vatandaşımızı Sivrihisar’da gökyüzüyle buluşturuyor.

Necati Artan Tesisleri

Son yıllarda gösterdiği performans ile Türk genel havacılığının buluşma noktası haline gelen Sivrihisar Havacılık Merkezi (S.H.M.) Necati Artan Tesisleri’nde “Batı Apronu” ve “Doğu Apronu” olmak üzere iki apron alanında yıl boyunca çeşitli havacılık faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin uçan müzesi M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi, açık ve kapalı alanlarıyla hizmet veren Sky Cafe ile S.H.M.’de ziyaretçiler havacılığı tüm yönleriyle teneffüs ediyor.

S.H.M.’de uçuşlar, paraşüt atlayışları, uçuş eğitim okulları ve akademik birimlerin düzenlediği eğitimler ve kamplar, model uçak eğitimleri, İHA uçuşları, her yaş için havacılık etkinlikleri, video ve fotoğraf çekimleri, SHG Airshow ve akrobasi gösterileri yapılıyor.  

Ülkemizde sivil havacılığının ilerlemesine öncülük eden “SHG Airshow, Sivrihisar Hava Gösterileri”,  “DÜNYA HAVACILIĞINI” Sivrihisar’da buluşturdu” cümlesini kurduğumuzda mübalağa etmiş olmayız.

WhatsApp Image 2023-09-19 at 11.40.22

16-17 Eylül 2023 tarihlerinde Sivrihisar Havacılık Merkezi şenlendi

Türkiye’nin “Göklerdeki Milli Takımı”, Şanlı Hava Kuvvetlerimizin Gösteri Ekibi TÜRK YILDIZLARI, muhteşem performansıyla Sivrihisar Hava Gösterileri’nde sahne aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Paraşüt Takımı, Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’na bağlı Helikopter Gösteri Ekipleri ve Türk Hava Kurumu Hava Sporları Ekipleri, geçen sene olduğu gibi bu yıl da nefes kesen gösterileriyle SHG Airshow 2023’ü şenlendirdi.

Sivrihisar Hava Gösterileri’nde ilk kez yer alan dünyaca ünlü akrobasi takımı “HAWKS OF ROMANIA” Ekstra 300 uçakları ile hava şenliğinin ziyaretçilerine müthiş bir görsel şölen yaşattı!

Türkiye’nin “Göklerdeki Gururu”, İlk Profesyonel Kadın Akrobasi Pilotu Semin Öztürk Şener, “ACT Hava Yolları” sponsorluğunda gerçekleştireceği muhteşem akrobasi gösterisi ile SHG Airshow 2023’te mavi göklere adını bir nevi altın harflerle yazdırdı. 

Bu toprakların ilk yerli sivil uçağı halkımızla tanıştı!

Türkiye’nin ilk sivil uçak fabrikası Uçaksan tarafından üretilen TROY T200 tipi hava aracı, statik gösterisiyle SHG Airshow 2023’te havacılık sektörünün profesyonellerinden tam not aldı. 

Sivrihisar Hava Gösterileri bu sene ilk defa bir sancak devir teslim törenine sahne oldu.  50. yıllarını tamamlayan, “DELİ ANLILAR PARAŞÜT TAKIMI” bu yıl sancaklarını “DELİ ANLILAR GENÇ TAKIMI”na (Juniorlara) teslim etti.

Türkiye’nin ilk ve tek “Uçan Müzesi” olan M.S.Ö. Hava ve Uzay Müzesi envanterindeki bütün “Tarihi Hava Taşıtları” Sivrihisar Hava Gösterileri’nin vazgeçilmez unsurları olarak organizasyondaki yerlerini aldı.

DC-3 "Turkish Delight", gerçek bir savaş kahramanı P-51D Mustang "Ferocious Frankie", T-6 G Texan “Happy Hour”, “Vietnam gazisi UH-1H” helikopter, dünyanın en büyük çift kanatlı uçağı “Antonov An-2”,  “Boeing Stearman A-75” , “Cessna 195 Businessliner” ve dünyaca ünlü film yıldızı “Tiger Moth”  birbirinden değerli pilotlarla birlikte seyircileri selâmladı. 

Göklere kısa bir sığınma sahnesi!

Uçuş okulları ve havacılık ile ilgili kurumlar iki günlük ‘göklere kısa bir sığınma sahnesi’ mahiyetindeki SHG Airshow 2023’te havacılık sevdalılarının yoğun ilişine mazhar oldu. Bu bağlamda Gordiyon Havacılık, ERAH Uçuş Akademisi ve Güneydoğu Havacılık Uçuş Okulu, havacılık endüstrisi alanında çalışmak isteyenlere ilk rehberlik bilgilerini verirken Ankara Model Uçak Kulübü de model uçak ve helikopter sevdalıları ile buluştu.

Bu sene, statik katılımcılar arasında bulunan AKOK/Ankara Klasik Otomobil Kulübü, birbirinden çeşitli klasik arabalarını sergileyerek organizasyona renk kattı.

 WhatsApp Image 2023-09-19 at 11.40.29
 
Kuvâ-yi Milliye ruhu Sivrihisar’da

Sivrihisar Sportif Havacılık Kulübü Derneği yöneticilerinin amatör ruhla profesyonelce yürüttükleri, içinden gök mavisi başarılar geçen hikâyeleri Kuvâ-yi Milliye ruhu ile telif edilebilir. İş bu ruhun ifade ettiği mânâya SHM  yöneticileri gönül dilleriyle tercüman oluyor: “Kuvâ-yi Milliye işgale direnen, “ya İstiklâl ya ölüm” diyerek varını yoğunu hür vatan için seferber eden ve asla pes etmeyen ruh… O ruh işgali bitirip elbirliği ile kalkınmayı başlatmış ve neredeyse açlık sınırına düşmüş borç batağındaki ülkeyi tekrar muasır medeniyetler seviyesine getirmişti. Aynı ruh şimdi Sivrihisar Havacılık Merkezi’nde, Türkiye’nin ilk çölleşmesi beklenen toprağında binlerce ağaç ile yeşeren, havacılık gibi her kuralı kanla yazılmış zor bir konuda elbirliği ile “Türkiye’de bu da yapılabilir miymiş” dedirten, öncülük eden otorite… 

Kuvâ-yi Milli’ye rahmetler olsun

Kuvâ-yi Milli’ye rahmetler olsun, misyonu Sivrihisar’da devam ediyor ve kanaatimizce Türkiye için bir örnek kalkınma modeli oluşturuyor. Önderlik eden, emeği geçen herkese minnet ve şükran ile…”


İbrahim Ethem Gören-Yazı No: 519