Türk dizileri dünya çapında büyük bir ilgi görüyor. Tam 180 ülkede 1 milyara yakın insan Türk dizilerini izliyor. Bu dizilerin büyük bir çoğunluğu İstanbul'da çekiliyor. Çekimler sırasında bölge halkının rahatsız olmaması için yeni bir çalışma başlatıldı.

Sinema Genel Müdürü Birol Güven, dizilerin idari ve uygulayıcı yapımcılarıyla bir araya gelerek çalışmanın amaçlarını açıkladı. Güven, Türkiye'nin turizmine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan sinema sektöründe daha çok film ve dizi çekerek bunları ihraç etmeyi hedeflediklerini belirtti.

Dizilerde Daha Çok İstanbul Görmek İstiyoruz

Güven, ayrıca dizi ve filmlerde daha çok İstanbul görmek istediklerini söyledi. İstanbul'da dizi çekim süreçlerinde sahada yaşananların ve çözüm yöntemlerinin ayrıntılarıyla ele alındığı toplantının ardından açıklama yaptı.

"Başrolde İstanbul var"

Güven, "İstanbul her zaman bizim değişmeyen başrolümüzdür." dedi. Çekimler sırasında dizi ekiplerinin ve mahalle sakinlerinin bazı sorunlar yaşadıklarını belirten Birol Güven, bütün bu sorunlara hep birlikte çözüm bulmak, dizi çekim ekiplerinin işini kolaylaştırmak, bunu yaparken de aynı zamanda şehrin gündelik hayatını etkilemeyecek, huzuru bozmayacak çalışma yöntemleri üzerinde çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Çalışmalar Dizilerin Yapımcılarıyla Başladı

Güven, çalışmalar için ilk görüşmelerine dizilerin uygulayıcı ve idari yapımcılarıyla başladıklarını söyledi. Sinema filmlerinin yapım tasarımlarını yapanlarla da bir araya geleceklerini belirten Sinema Genel Müdürü Birol Güven, onların karşılaştıkları zorlukların daha farklı olduğunu dile getirdi.

"Daha Çok Film ve Dizi Çekerek Bunları İhraç Etmeyi Hedefliyoruz"

Türkiye'nin turizmine ve ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan sinema sektöründe daha çok film ve dizi çekerek bunları ihraç etmeyi hedeflediklerini vurgulayarak, eserlerde daha çok İstanbul görmeyi istediklerini söyledi.

Ünlü soprano Olga Peretyatko, CRR Senfoni Orkestrası'yla konser verdi Ünlü soprano Olga Peretyatko, CRR Senfoni Orkestrası'yla konser verdi

"180 Ülkede Türk Dizileri İzleniyor"

Türk dizilerinden gurur duyduklarını ifade eden Güven, şöyle konuştu: "Tam 180 ülkede 1 milyara yakın insan bu dizileri seyrediyor. Bu dizilerin büyük bir çoğunluğu İstanbul’da çekiliyor."

Kaynak: DHA