Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 kent için "sarı" kod uyarısında bulundu. Kuvvetli yağışın beklendiği bu illerde, vatandaşlara ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar, hortum ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmaları çağrısı yapıldı.

Sarı Kodla Uyarılan İller: Amasya, Antalya, Çankırı, Denizli, Kayseri, Konya, Nevşehir, Samsun, Tokat, Aksaray, Ankara, Burdur, Çorum, Isparta, Kırşehir, Muğla, Niğde, Sivas, Yozgat, Kırıkkale.

Harita-90

Hafta sonu etkisini yitirecek

Çarşamba gününden itibaren hava sıcaklıklarının başta batı bölgelerde olmak üzere artması bekleniyor. İstanbul'da hafta sonu hava sıcaklıklarının 28 dereceleri bulması bekleniyor. Sağanak yağışların da hafta sonunda itibaren etkisini kaybedeceği belirtiliyor.

Türkiye günlerdir sağanak yağışın etkisi altında. Marmara Bölgesi hafif yağmur görülürken diğer bölgelerde sağanak yağışın etkili oldu. Hava sıcaklıkları da sağanak yağışların etkisi ile 2 ila 4 derece arasında düştü. Sıcaklıklar bazı bölgelerde mevsim normallerinin altında seyretti.

Cami tuvaletindeki sabunluğu çaldı: Lüks aracına binerek gitti! Cami tuvaletindeki sabunluğu çaldı: Lüks aracına binerek gitti!

Mayıs ayının son günlerinde sağanak yağışların etkisini kaybedeceği ve başta batı bölgeler olmak üzere hava sıcaklıklarının da hissedilir derecede artacağı öngörülüyor.

Yağışlar ne kadar sürecek?

ntv'nin haberine göre; Hava tahmin uzmanı Murat Acar, yurdun pek çok bölgesinde etkili olan sağanak, fırtına ve hava sıcaklıklarına ilişkin, açıklama yaptı.

Hafta sonuna kadar yurt genelinde sağanağın süreceğini söylen Acar, "Çarşamba gününden itibaren sıcaklıkların batı kesimlerinden başlayarak artacağını tahmin ediyoruz. Hafta sonu ise özellikle cumadan itibaren batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Yağışlar ara verecek biraz. Fakat önümüzdeki hafta için yine tahminlerimiz devam ediyor" ifadesini kullandı.

Havalar ne zaman ısınacak?

Kıştan bahara geçişe rağmen havaların tam anlamıyla sınmadığını söyleyen Acar, "Yer yüzeyi ise ısınmaya başladı. Mesela şu anda ülkemiz basık alçak basıncın etkisi altına girmeye başladı. Özellikle güney ve güneydoğu kesimlerimizde, doğu bölgelerimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor şu anda. Fakat üst seviyelerde, bizim 500 milibar tabir ettiğimiz 5 bin metre civarındaki yükseklikte ise hala soğuk hava var. Bu soğuk hava kuzeyden, Balkanlar'dan, İzlanda alçak basıncı sebebiyle veya üst seviyelerin soğumasından dolayı." diye konuştu.

Salı günü havalar nasıl olacak?

Salı günü doğu bölgelerde sıcaklık artıyor, iç kesimlerde ise gök gürültülü sağanaklar devam edecek.

İstanbul ve Bursa'da ara ara bulutlar yine güneşi örtecek. Rüzgar artık hızını azaltıyor, İstanbul'da yerel ve hafif yağış da olabilir. Ankara ve Antalya'da sağanak geçişleri öğle saatlerinde şiddetli. İzmir'de ise hava açık. İstanbul 21, Ankara 20, İzmir ve Antalya 27, Bursa 25 derece.

Marmara'da bugünlerde rüzgar hafif esecek, bölgede güneş görülebiliyor. Trakya daha bulutlu ve Edirne'de yerel yağış var. Sıcaklıklar önümüzdeki günlerde artmaya devam edecek. Kocaeli 23, Edirne ve Çanakkale 25 derece.

İç Anadolu'da tedbirli olunmalı, Konya, Aksaray, Kayseri, Nevşehir boyunca yağış ani ve bazı noktalarda çok şiddetli olacak, dolu da oluşabilir. Eskişehir çevresi ise bulutlu. Konya ve Eskişehir 21, Kayseri 23, Sivas 24 derece.

Ege'de sahiller güneşli, karayel hala sert ve serin esiyor. Denizli, Afyonkarahisar civarında kısa süre yağmur görülebilecek. Manisa 28, Muğla 26, Kütahya 22, Bodrum 27 derece.

Akdeniz'de Isparta çevresi sağanak yağmurlu, Adana ve Mersin'de ise yağış daha çok iç kesimlerde ve kısa süreli bekleniyor. Çarşamba günü de koşullar fazla değişmeyecek. Isparta 20, Adana ve Mersin 27, Kahramanmaraş 30 derece.

Karadeniz'de aralıklı devam eden sağanak yağmur salı günü Bolu, Kastamonu, Samsun arasında şiddetli olacak. Bölgenin doğusunda da bugünlerde hafif yağış var ve hava daha ılık. Bolu 21, Zonguldak 18, Samsun ve Trabzon 20 derece.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu'da salı yağmur geçişleri zayıflıyor ve daha az noktada görülecek. Beş gün boyunca çoğu şehirde termometreler 30 derecenin üzerine çıkacak. Güneydoğu'da iki gün çöl tozu yoğunluğu fazla. Erzurum 22, Malatya ve Gaziantep 30, Diyarbakır ve Şanlıurfa 35 derece

Kaynak: HABER MERKEZİ