10 yıldır seçimlerde yer alan "Oy ve Ötesi" platformu bu yıl gönüllü bulmakta zorlanıyor. Geçen yıl 200 bin gönüllüyle sandık başında olan platformda bu sene yaklaşık 30 bin başvuru var. Gönüllü müşahit çağrıları ise devam ediyor.

Sandıklar için gönüllü aranıyor

"Oy ve Ötesi" platformu, 2023 yılındaki genel seçimlerde 200 bin gönüllüyle genel seçimlerde sandık başındaydı. Ancak sandıklar için bu sene yeteri kadar gönüllü yok.

NTV'nin haberine göre yerel seçim öncesi gönüllü sayısı yaklaşık 30 binde kaldı.

"Oy ve Ötesi" platformu Mehmet Bilgiç, 50 bin gönüllüyle 49 ilde organizasyon yapmak istediklerini ifade etti. Geçen seçimde 200 bin gönüllüyle 28 Mayıs seçimini tamamladıklarını ifade eden Bilgiç, bu sene arzuladıkları 50 bin barajını henüz yakalayamadıklarını belirtti.

Eşinin görevi dolayısıyla Diyarbakır'a gelen kadın muhtar oldu Eşinin görevi dolayısıyla Diyarbakır'a gelen kadın muhtar oldu

Türkiye seçim yorgunu

Kayıtların hala devam ettiğinin de altını çizen Bilgiç, "Türkiye seçim yorgunu bir ülke. İnsanlar yoruldular. Özellikle muhalif kesimin 28 Mayıs sonrası siyasete bakışı değişti ve umutları kırıldı." dedi.

Gönüllülerin bazen birden fazla sandığa sahip çıktıklarını de belirten Bilgiç, "Ama şu anki rakamla zaten hedeflediğimiz sandık rakamlarına da ulaşamayacağımız için boş kalan sandıklar olacaktır." ifadelerini kullandı.

Sandık gönüllüsü olmak için hala geç olmadığına vurgu yapan Bilgiç, cuma günü kayıtların kapanacağını açıkladı.

Kaynak: İHA