31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı. Bu kapsamda, kamuoyunu etkileyebilecek nitelikteki yayınlar, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, mini referandum gibi adlarla yapılamayacak. Propaganda serbestliği 30 Mart saat 18.00'de sona erecekken, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

Mahalli İdareler Genel Seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) takvimine göre propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı.

Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

Bu süre zarfında, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin bitimine kadar yazılı basında ilanlar ve reklamlar aracılığıyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabileceklerdir.

Seçim süresince genel yollar, ibadet yerleri, kamu hizmeti gören binalar ve tesisler üzerinde propaganda yapılması yasak.

Açık alanlarda, gün batımından sonra ikinci saat sonuna kadar ve güneşin doğuşundan önceki ikinci saat boyunca toplu olarak sözlü propaganda yapmak yasak.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla veya taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesajlar göndererek propaganda yapmak yasaktır. Ancak siyasi partiler, kendi üyelerine istedikleri zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilirler.

Oy verme gününden önceki 10 günlük süre içinde, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları, kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla "mini referandum" gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehine veya aleyhine veya vatandaşın oyunu etkileyebilecek şekilde yayın yapmak ve dağıtmak yasak.

Bakanlar ve milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezileri, makam otomobilleri veya resmi hizmete tahsis edilen araçlarla gerçekleştirilemeyecek. Bu tür gezilerde, protokol gereği karşılama ve uğurlama törenleri düzenlenemeyecek ve resmi ziyafetler verilemeyecek.

Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

31 Mart'ta oylar atılacak

Seçmen bilgi kağıtlarının dökümü ve dağıtımı 29 Şubat Perşembe günü başladı ve 24 Mart Pazar günü tamamlanacak. Seçmenler, oy kullanırken bilgi kağıtlarını yanlarında getirmek zorunda değillerdir.

Seçmenler, oy kullanacakları yer ve sandık bilgilerini Yüksek Seçim Kurulu'nun internet sitesi, e-Devlet kapısı, YSK Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması veya "444 9 975" numaralı YSK Çağrı Merkezi üzerinden kontrol edebilecekler.

28 Mart'ta, tutuklu ve taksirli suçlardan hüküm giymiş kişilere ilişkin listeler kesinleştirilecek.

Türkiye, 31 Mart'ta sandık başına gidecek.

Oy kullanma saatleri

YSK, mart ayındaki seçim nedeniyle mevsim koşulları ve gün batım saatini göz önünde bulundurarak doğudaki 32 ilde oy verme saatini bir saat öne çekti.

Buna göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te, bu illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy verme saatleri 07.00-16.00 olarak uygulanacak.

Diğer illerde oylar 08.00-17.00 saatlerinde kullanılacak.

Seçime 34 siyasi parti katılacak

34 siyasi partinin katılacağı seçimde partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

"AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34."

İstiklal Caddesi'nde nostaljik tramvayların yerini bataryalı tramvaylar alıyor İstiklal Caddesi'nde nostaljik tramvayların yerini bataryalı tramvaylar alıyor

İstanbul'da 49 isim yarışa katılıyor

YSK'nin seçim takvimi kapsamında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, adaylık başvurularını 20 Şubat Salı günü mesai bitimine kadar ilgili il ve ilçe seçim kurullarına teslim etti.

İnceleme sonucu il ve ilçe seçim kurullarınca kesin aday listeleri 3 Mart Pazar günü açıklandı.

49 adayla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, en çok adayın yarışacağı belediye oldu. Bu adaylardan 22'si siyasi parti, 27'si ise bağımsız olarak seçime katılacak.

İstanbul'u 29 adayla Gaziantep, 28 adayla Malatya takip edecek. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından 3'ü bağımsız, Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adaylarından ise 5'i bağımsız olarak seçime girecek.

Ankara'da 24 aday bulunuyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 19'u siyasi parti, 5'i bağımsız olmak üzere 24 aday yarışacak.

Kaynak: AA