İçişleri Bakanı Yerlikaya, terör örgütü üyelerinin eylem yapmak amacıyla kullandığı mağara ve sığınaklarda bulunan çeşitli silah, mühimmat ve patlayıcıların yok edilmesine yönelik olarak 4 ilde gerçekleştirilen BOZDOĞAN-19 operasyonları hakkında bilgi verdi. Operasyonlar kapsamında 22 terör hedefinin imha edildiğini duyurdu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Jandarma Genel Komutanlığı Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde Şırnak, Diyarbakır, Siirt ve Hakkari illerinde düzenlenen operasyonlara jandarma özel harekat (JÖH), komando ve güvenlik korucularından oluşan 107 tim ile toplamda 1445 jandarma personelinin katıldığını belirtti.

Operasyonlara, J-SİHA ile ATAK helikopterlerinin de destek verdiğini aktaran Yerlikaya, şu bilgileri paylaştı:

14 yaşındaki kız çocuğu babasını uykudayken bıçaklayarak öldürdü 14 yaşındaki kız çocuğu babasını uykudayken bıçaklayarak öldürdü

"İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Şırnak merkez, Uludere, Silopi, Lice, Eruh ilçesi kırsalı ve Yüksekova kırsalında düzenlenen 'Bozdoğan-19' operasyonunun sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Operasyon kapsamında, 19 roketatar mühimmatı, 16 roketatar sevk fişeği, RPD makineli tüfek, 10 el bombası, EYP, 105 pil bloğu, (EYP hazırlamak üzere kullanılan) 3 fünye, AK-47 piyade tüfeği, 5 AK-47 piyade tüfeği şarjörü, 444 mühimmat, 4 tüp, 2 akü, 84 pil ile çok sayıda örgütsel doküman, mutfak, sağlık ve yaşam malzemelerinin ele geçirildiğini belirtti. Ayrıca, terör örgütünün lojistik amaçlı kullanmak ve eylem yapmak için hazırladığı sığınakların tespit edilip imha edildiğini vurguladı.

Bakan Yerlikaya, operasyonlar sırasında teröristlere ait 22 mağara, sığınak ve barınma alanının imha edildiğini açıkladı. Ayrıca, "Aziz milletimizin bilmesini isterim ki teröristlerin inlerini bir bir başlarına yıkıyoruz, yıkmaya da devam edeceğiz. Tek bir hedefimiz var, o da son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar durmadan, duraksamadan mücadele etmek. Operasyonları gerçekleştiren kahraman jandarmamızı tebrik ediyorum. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle." şeklinde konuştu.

Teröristlerin kırsaldaki kış yapılanmasına ağır darbe

İçişleri Bakanı Yerlikaya, bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin kırsaldaki kış yapılanması ve eylem amaçlı patlayıcıların yok edilmesine yönelik olarak 1 Haziran 2023 - 31 Mart 2024 tarihleri arasında düzenlenen "Kahramanlar" ve "Bozdoğan" operasyonlarının detaylarını paylaştı. Bu operasyonlar kapsamında toplamda 667 mağara, sığınak ve depo imha edildi. Ayrıca, bombalı eylemler için hazırlanan 1 ton 662 kilogram amonyum nitrat patlayıcı, 77 plastik patlayıcı C4, 180 mayın, EYP, 80 bin 398 muhtelif çap ve ebatta mühimmat ile fişek, 10 bin 644 ağır silah mühimmatı (RPG-7, bombaatar, havan ve uçaksavar mühimmatı), 1030 el bombası, 36 roketatar, havan, bombatar, uçaksavar, lav silahı, 340 uzun namlulu silah, 198 tabanca ve 163 av tüfeği ele geçirildi.

Kaynak: HABER MERKEZİ