Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, AB Ukrayna ordusunda AB eğitimi alan asker sayısını 60 bine çıkaracaklarını açıkladı.

20 Ukraynalı asker eğitecekler

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Brüksel'de topluluk ülkelerinin savunma bakanlığı başkanlarının katıldığı gayrı resmi bir toplantının ardından yaptığı açıklamada, AB'nin 20 bin Ukraynalı askeri daha eğitmeye karar verdiğini ve toplam sayının 60 bine çıkacağını söyledi.

Kolombiya'da dehşete düşüren toplu katliam: Çöp torbaları içinde binden fazla kişiye ait kalıntılar bulundu Kolombiya'da dehşete düşüren toplu katliam: Çöp torbaları içinde binden fazla kişiye ait kalıntılar bulundu

Eğitim ve lojistik desteğine devam

Daha önce AB, Ukrayna ordusuna verdiği taahhüdünü 30 binden 40 bin askere çıkarmış ve ardından 194 milyon euroluk eğitim misyonu için ek finansmanı onaylamıştı.

Borrell açıklamasında şu cümleleri kaydetti:

40 bin Ukrayna askerini eğitme taahhüdünü neredeyse yerine getirdik. Şimdi bu sözü genişletmeye ve 20 bin kişiyi daha eğitmeye karar verdik. Böylece toplam askeri personel sayısını 60 bine çıkaracağız.

Kaynak: AA