ABD’li oyuncu Ruffalo’dan Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısı

ABD’li oyuncu Mark Ruffalo, Gazze’de devam eden İsrail saldırılarına karşı kalıcı bir ateşkes istedi. Ruffalo, barışa bir şans verilmesi gerektiğini söyledi.

Gazze’de can kaybı artıyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 129. gününde devam ediyor. Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, saldırılarda şu ana kadar 28 bin 176 kişi hayatını kaybetti, 100 binden fazla kişi yaralandı. İsrail, Gazze’nin güneyindeki Refah kentinde 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı yerlere de saldırı hazırlığı yapıyor.

Ruffalo’dan ateşkes çağrısı

Middle East Eye’ın haberine göre, ABD’li oyuncu Mark Ruffalo, Amerika Yönetmenler Loncası Ödülleri törenine katıldı. Ruffalo, diğer ünlü isimlerle birlikte ceketine zambak şeklinde, kırmızı yuvarlak rozet taktı. Ruffalo, zambakların “barış zambağını”, kırmızı yuvarlak rozetin ise “Ateşkes taraftarı sanatçıları” simgelediğini belirtti.

Ruffalo, sanatçılar olarak Gazze’de kalıcı ateşkes çağrısında bulunduklarını aktardı. Ruffalo, bombalamanın işe yaramadığının artık anlaşıldığını kaydetti. Ruffalo, barışa giden yolun daha fazla bombalanmaması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Barışa bir şans vermenin neresi yanlış? Refah sınırında, yeniden bir bombardıman dalgasıyla karşı karşıya 1 milyon mülteci bulunuyor, 400 bin kişi açlıktan ölüyor ve oraya hiçbir insani yardım giremiyor. Bu nedenle, dünya liderlerinden özellikle Başkan Joe Biden’dan, bir ateşkes, kalıcı bir ateşkes talep etmesini, barışa bir şans vermesini istiyoruz.”

Mark Ruffalo kimdir?

Mark Alan Ruffalo, 22 Kasım 1967 doğumlu, ABD’li aktör, film yönetmeni, yapımcı ve senaryo yazarıdır. 2004 yapımı Tetikçinin Gecesi isimli filmde Tom Cruise’a karşı canlandırdığı Fanning karakteri ve 2007 yapımı Zodiac’taki dedektif Dave Toschi rolleriyle ile tanındı.

Ruffalo, 1996 yapımı The Dentist, 1998 yapımı Safe Men gibi filmlerde küçük rollerde yer aldı. Yazar Kenneth Lonergan ile tanıştıktan sonra onunla çalışmaya başladı ve yazarın birçok oyununda yer aldı. Bu oyunlardan biri de This is Our Youth (1998) idi. Bu oyundaki rolü Ruffalo’ya başrolünü Laura Linney ile paylaştığı ve Linney’nin kafası karışık, problemli kardeşi Terry’i canlandırdığı You Can Count on Me filminde oynamasını sağladı.

Film en iyi senaryo ve en iyi kadın oyuncu dallarında Akademi Ödülleri’ne aday gösterildi. Ruffalo da filmdeki performansı ile övgüler aldı ve Marlon Brando’nun gençliği ile karşılaştırıldı. Ayrıca, Los Angeles Film Eleştirmenleri Derneği ve Montreal Dünya Film Festivali’nde ödüllendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı resmi törenle karşıladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı resmi törenle karşıladı

2007’de ise Zodiac isimli filmde dedektif Dave Toschi rolündeydi. 2007’de John Burnham Schwartz’ın aynı isimli romanından uyarlanan Terry George filmi Reservation Road’da yanlışlıkla bir çocuğu öldüren boşanma avukatı Dwight Arno’yu canlandırdı. Son olarak 2012 yılında vizyona giren The Avengers filminde Bruce Banner/Hulk’ı canlandırdı.

Kaynak: AA