Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki depremin ardından Yer Bilimci Prof. Dr. Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından bir değerlendirme paylaştı.

Hakkari 4.4 şiddetinde depremle sallandı Hakkari 4.4 şiddetinde depremle sallandı

Ercan, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Hakkari Depremini beklerken bugün M4,4 oldu. Yapılar ile yer jeofizikçilerce hızla taranmalı, rezonans ölçüleri tez alınmalı. Yıkıma duyarlı olanlar depremi beklemeden yıkılmalı. TOKİ hızla konut yapmalı. Kimse ölmesin, acılar yaşanmasın artık. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir." ifadelerini kullandı.

Ahmet Ercanlar Twit

Gazeteci yazar ve prodüktör Muhammet Binici İTTİFAK ailesinde! Gazeteci yazar ve prodüktör Muhammet Binici İTTİFAK ailesinde!

AFAD'ın verilerine göre, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde meydana gelen depremin derinliği 5.74 km olarak kaydedildi. Sarsıntının çevre illerde de hissedildiği bildirildi.

Ercan'ın değerlendirmesi, deprem sonrası yapılan taramalar ve rezonans ölçümleri ile ilgili önlemlerin alınmasını vurguluyor. Ayrıca, depreme duyarlı olan yapıların beklemeden yıkılması gerektiği ve hızla konut yapılması çağrısı yapılıyor.

Kaynak: CÜNEYT ZÜLFİKAR BİTİKÇİOĞLU