Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Kahramanmaraş'ta yaptığı açıklamada Aile ve Gençlik Fonu'na bugüne kadar 6 bin 753 başvuru yapıldığını bildirdi.

Bakan Göktaş, evlilik öncesi eğitime başlayan çiftlerle bir araya gelerek proje hakkında bilgi verdi.

6 Bin 753 Kişi Başvurdu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk etapta deprem bölgesinde hayata geçirilen Aile ve Gençlik Fonu'na 15 Şubat'tan bu yana 6 bin 753 başvuru yapıldığı ve 392 çiftin evlilik öncesi eğitimden yararlandığı belirtildi.

Bakan Göktaş, çiftlerin başvuru süreçlerindeki deneyimlerini, düşüncelerini ve taleplerini dinledi. Çiftlere yönelik verilen bu eğitimin ödev olarak algılanmamasını isteyen Bakan Göktaş, aile kurumunun desteklenmesi, güçlendirilmesi ve gençlerin sosyal risklere karşı korunması için bu fonu kurduklarını ifade etti.

96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp 96 yaşındaki annesi istediği ekmeği almadığı için evi terk etti: 20 gündür kayıp

Evlilik Sürecinde Sağlıklı Adım Atmaları Destekleniyor

Aile kurmayı her daim teşvik ettiklerini ve aileleri güçlendirmeyi ana hedefleri olarak belirlediklerini vurgulayan Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

"Bu projeyle gençlerin evlilik sürecinde sağlıklı bir adım atmalarını ve mutlu bir aile hayatı kurmalarını destekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla hayata geçirdiğimiz Aile ve Gençlik Fonu'na 15 Şubat'tan bu yana Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep'in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinden toplam 6 bin 753 başvuru yapıldı ve 392 çiftimiz evlilik öncesi eğitimden yararlandı."

Eğitimler Aile Birliğini Güçlendirerek Gençleri Bilinçlendirecek

Projenin, aile birliğini güçlendirerek gençleri bilinçli ve sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetiştirmeye yardımcı olacağını vurgulayan Bakan Göktaş, şunları kaydetti:

"Özellikle depremin getirdiği zorlukların üstesinden gelmek için de evli çiftlerin birbirlerine destek olmalarını önemli buluyorum. Bu projenin bir parçası olarak sunulan evlilik öncesi eğitimi, genç çiftlere hem duygusal hem de pratik beceriler kazandırarak daha sağlam bir temel oluşturmalarını hedefliyor. İletişimden çatışma çözümüne, mali planlamadan aile içi rollerin paylaşımına kadar geniş bir yelpazede eğitimler sunuluyor.

Bu tür projeler toplumun temel birimi olan aileyi güçlendirmeye katkı sağlayacaktır. Gençlerimizi daha bilinçli, sağlıklı ilişkiler kurabilen bireyler olarak yetiştirmeye yardımcı olduğuna inanıyoruz. Hep birlikte, daha sağlıklı ve mutlu aileler için çalışmaya devam edeceğiz."

Bakan Göktaş, temasları kapsamında Onikişubat Gündüz Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'ni de ziyaret ederek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Kaynak: AA