Alaattin Aktaş yazdı! Faiz indirimlerine başlanmasaydı bakın ekonomi nasıl olacaktı! Dolar, enflasyon, benzin... Alaattin Aktaş yazdı! Faiz indirimlerine başlanmasaydı bakın ekonomi nasıl olacaktı! Dolar, enflasyon, benzin...

Altın, küresel ekonomide yaşanan krizlerin etkisiyle yükseliş trendine girdi. Ancak altın fiyatlarını belirleyen en önemli faktörlerden biri olan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları, yatırımcıları tedirgin ediyor. Fed’in faiz artırımı yapması, altın fiyatlarında düşüşe neden olabilir.

Yarın ABD enflasyonu açıklanacak

Altın fiyatlarının bu hafta nasıl seyredeceğini merak eden yatırımcılar, uzmanların görüşlerine kulak veriyor. Kapalıçarşı’nın nabzını tutan ekonomist İslam Memiş, altın fiyatlarında yarın ve perşembe günü çok önemli gelişmelerin yaşanacağını belirtti.

Memiş, yarın ABD’de açıklanacak olan enflasyon verisinin altın fiyatları üzerinde etkili olacağını söyledi. Memiş, “ABD’de enflasyon rakamları beklentinin üzerinde gelirse, Fed’in faiz artırımı yapma ihtimali artar. Bu da altın fiyatlarında düşüşe neden olabilir. Ancak benim beklentim, enflasyon rakamlarının beklentinin altında kalması ve altın fiyatlarının yükselişini sürdürmesi yönünde.” dedi.

tr-altin-2

Perşembe TCMB faiz kararı verecek

Memiş, altın fiyatlarını etkileyecek bir diğer önemli gelişmenin de perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararı olduğunu vurguladı. Memiş, “Piyasalar TCMB’den bu toplantıda 250 baz puanlık bir faiz artırımı bekliyor. Yıl sonu için faiz tahminleri ise yüzde 40 seviyelerine yükselmiş durumda. Ben de benzer beklentiler içerisindeyim ve TCMB, bu kararları alırsa aslında piyasaların istediğini verecektir ve fiyatlarda normal dalgalanmaların dışında aşağı ya da yukarı yönlü bir hareket yaşanmaz.” diye konuştu.

cumhuriyet-altini-aa-1528803

Memiş, altın fiyatlarında yarın ve perşembe günü yaşanacak gelişmelere hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Memiş, “Altın fiyatlarında yaşanan düşüşler geniş bir zaman aralığında gerçekleşiyor. Yani 30-40 dolarlık düşüşleri takip etmek bazen 2 gün bulabiliyor ancak yükseliş hareketleri bundan çok farklı. Bu yüzden altın yeni yükselişlerde aynı şeyi yapacak ve sizlere alım fırsatı vermeyecektir. Hafif yükselişler yaşanır, trene sonradan katılırım diyorsanız maalesef hiçbir şey alamayacaksınız çünkü altın aniden vurup geçecek.” dedi.

altınn-1

Gümüş alın, altın bekleyin

Memiş, altın yatırımcılarına bir de gümüş tavsiyesinde bulundu. Memiş, “Şu anda gümüş mü altın mı almalıyım sorusunun cevabı gümüş. Gümüş, yılın 11 ayında bekler son ay en çok o güldürür demiştim. Aralık ayında getiri bakımından altın da dahil tüm yatırım araçlarını sollayabilir. Geçmişte çıktığı seviyeler dikkate alındığında, gümüş fiyatları şu anda ucuz değil bedava. Mutlaka elinde dolar bulunduranların ya da TL bulunduranların değerlendirmesi gerek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)