Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Hattı'nın açılmasıyla birlikte Bakanlık olarak İstanbul'a yapılan raylı sistem uzunluğunun 161,7 kilometreye ulaşacağını duyurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, ülke genelinde şehir içi raylı sistem hatlarının 416 kilometrelik kısmını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yaptığını belirterek, İstanbul, Kocaeli ve Bursa'da toplam 60,7 kilometre raylı sistem hattının yapım çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı.

İstanbul'da toplam 147,7 kilometre uzunluğunda olan 7 raylı sistem hattının İstanbulluların hizmetine sunulduğunu bildiren Uraloğlu, "Marmaray'ın yanı sıra Levent-Hisarüstü Metrosu, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu ve daha birçok proje bizim tarafımızdan yapıldı.

Otomobil giren fare 8 bin TL'lik hasara yol açtı Otomobil giren fare 8 bin TL'lik hasara yol açtı

İstanbul'u bir baştan diğer başa modern raylı sistem ağlarıyla donattık. Amacımız çok daha fazlasını İstanbullu vatandaşlarımıza kazandırmak" şeklinde konuştu.

Metro-13

Arnavutköy-İstanbul Havalimanı-Zincirlikuyu arasında kesintisiz ulaşım

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın tamamlanan çalışmalarını duyurarak, 14 kilometrelik yeni metro hattının yarın kullanıma açılacağını bildirdi.

Uraloğlu, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın Arnavutköy, Taşoluk, İstanbul Havalimanı Kargo ve İstanbul Havalimanı Terminal olmak üzere toplamda 4 istasyondan oluştuğunu belirtti. Ayrıca, "Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metro Hattı ile Arnavutköy ilçemizi Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı ile bağlamış olacağız. Böylece Arnavutköy’den İstanbul Havalimanı ve Zincirlikuyu’ya kadar kesintisiz ulaşım sağlanmış olacak. Ayrıca yarın hattın açılması ile birlikte Bakanlığımızın İstanbul’a kazandırdığı raylı sistem hatlarının uzunluğu da 161,7 kilometreye ulaşacak, İstanbul’un toplam raylı sistem ağı uzunluğu ise 362 kilometreye çıkacak" şeklinde konuştu.

Metro 1

Türkiye’nin metrolarında ilk kez kullanıldı

Uraloğlu, Arnavutköy’den İstanbul Havalimanı Hattı ile birlikte bu hattın devamı olan Halkalı-Kayaşehir-İstanbul Havalimanı Kesimi’nin tünellerinin birlikte tamamlandığını açıkladı. Hatların tünellerinin çapı 6,60 metre olan 6 adet Tünel Açma Makinası (TBM) ile açıldığını kaydeden Uraloğlu, toplam 55 bin 600 metrelik hat tünelinin rekor ilerlemeler sağlanarak tamamlandığını söyledi.

Uraloğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İstanbul Havalimanı metrolarında İstanbul’da ve Türkiye’de, metrolarda ilk defa kullanılan demiryolu hat altyapı sistemini kullandık. Özel olarak üretilen beton plaklar, hassas bir şekilde tünele yerleştirildi. Raylar bu plakların üzerine sıfır hata ile monte edildi. Yerinde dökülen beton alternatifine kıyasla, demiryolu hattında yüksek hassasiyet sağlayan bu yöntem sayesinde, hat boyunca daha sessiz ve daha konforlu tren sürüşü standartlarına ulaşıldı. Bu şekilde, kent içi metrolarda son zamanlarda dünyada kullanılmaya başlayan bu farklı altyapı ile metro standartları bir adım daha ileriye taşındı.”

Metro 2-1

69 kilometrelik ring hattı

Bakan Uraloğlu, hattın devamındaki 17,5 kilometrelik Arnavutköy-Halkalı etabının da en kısa sürede tamamlanacağını vurgulayarak, "Arnavutköy-Halkalı etabını da tamamlayarak, tamamı yeraltında yapılan metro sınıfında Türkiye'nin en uzun ve en hızlı, dünyanın da en uzunlarından biri olan 69 kilometrelik bir ring hattını tamamlamış olacağız. Bakanlığımızın yatırımları olmasaydı, İstanbul trafiği felç olurdu. İstanbullu vatandaşlarımız için özveriyle çalışıyoruz, Türkiye'nin ilklerini İstanbullular için bir bir hizmete alıyoruz" şeklinde konuştu.

Metro 3-1

Ulaşım süresi 8 dakikaya inecek

Bakan Uraloğlu, Arnavutköy-İstanbul Havalimanı hattının yarını hizmete açılmasıyla Arnavutköy'den İstanbul Havalimanı'na seyahat süresinin 8 dakikaya düşeceğini vurguladı. Ayrıca, hattın İstanbul Havalimanı'ndan diğer metro hatlarına entegre olacağını belirterek, bu sayede Arnavutköy ile Göktürk arasının 20 dakikaya, Arnavutköy ile Kağıthane arasının ise 32 dakikaya inerek seyahat sürelerinin kısalacağını ifade etti. Uraloğlu, Arnavutköy ile Gayrettepe arasının da metro konforuyla 41 dakikada tamamlanabileceğini vurguladı.

Metro 4-1

Kaynak: AA