Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) liderliğinde geliştirilen DÜFAS, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN tarafından geliştirilmiştir. Bu sistem, denizaltılar ve torpidolar gibi su altı tehditlerinin uzun mesafelerden tespit edilmesini sağlıyor.

DÜFAS, derinliği değiştirilebilir aktif ve pasif sonar yetenekleri ile Mavi Vatan'da Türk donanmasının gücüne güç katıyor.

ASELSAN'ın yerli ve milli olarak geliştirdiği DÜFAS, Türkiye'nin deniz güvenliğini güçlendirmek için önemli bir adım olarak öne çıkıyor. Bu sistem, derinliği değiştirilebilir aktif ve pasif sonar yeteneklerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

DÜFAS, yayılan sinyallerin hedeflerden yansımalarını pasif sonar aracılığıyla topluyor. Bu sayede su altındaki tehditlerin tespiti ve takibi için yüksek doğrulukta ve uzun menzilde su altı taktiksel bir resim oluşturuyor. Bu özelliğiyle, Türkiye'nin deniz güvenliğine önemli bir katkı sağlar.

Aselsan Haber

Düşman denizaltıları tehdit olmaktan çıkıyor

DÜFAS'ın dikkat çeken özelliklerinden biri, sonar performans modelleme kabiliyetidir. Bistatik/multi-statik çalışmaya uygun mimarisiyle birlikte, düşman denizaltılarına karşı etkili bir savunma sağlar. Bu özellikleriyle, Türk donanmasının güvenliğine katkıda bulunur ve tehdit unsurlarını etkisiz hale getirir.

ASELSAN tarafından geliştirilen bu sistem, denizaltı gibi tehditlerin tespitine ek olarak, pasif sonar modunda çevresel gürültüleri dinleyerek torpido gibi tehditleri de algılayabiliyor. DÜFAS, bir torpido tehdidi fark ettiğinde ise otomatik olarak karşı tedbir ekipmanlarını devreye sokarak riski minimize ediyor. Bu özelliğiyle, denizaltı ve torpido gibi tehditlerin etkin bir şekilde engellenmesine yardımcı oluyor.

PlayStation oyunları iPhone'larda! Provenance uygulaması yakında App Store'da PlayStation oyunları iPhone'larda! Provenance uygulaması yakında App Store'da

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, DÜFAS ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, "18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümünde 'Çanakkale geçilmez' diyen milletimize ve şanlı ecdadımızın ruhuna armağan olsun. ASELSAN mühendisliğinin önemli bir ürünü olan DÜFAS, denizaltındaki tehditleri tespit etmek için geliştirildi. 360 derece tüm yönlü tarama kabiliyetiyle denizaltı ve torpidoları etkin şekilde tespit edebilen DÜFAS, şanlı donanmamızın gücüne güç katacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA