Aşırı sağcı bir grup, Gazze'de bulunan ve İsrail'in 2005'te geri çekildiği en büyük yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Gush Katif'e dönüşün sembolü olan "turuncu kurdeleler" taşıdı. Grup, yeni bir yasa dışı Yahudi yerleşim biriminin temsili olarak Gazze sınırına iki baraka kurdu.

İsrailli aşırı sağcı yerleşimci gruplar, İsrail ordusunun kara işgalini sürdürdüğü, 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'nde "yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurulması" talebiyle Gazze sınırına yürüdü.

Onlarca kişilik aşırı sağcı yerleşimci grubu, Gazze Şeridi'ne en yakın nokta olan Sderot kentinde bir araya geldi.

Bir grup araç, Gazze ile İsrail arasındaki Erez Sınır Kapısı yakınlarına ulaştı.

Aşırı sağcı bir grup, İsrail'in 2005 yılında geri çekildiği Gazze'deki en büyük yasa dışı Yahudi yerleşim birimi olan Gush Katif'e dönüşün sembolü olan 'turuncu kurdeleler'i taşıdı.

Savaş bitince Gazze'ye girmeliyiz!

AA muhabirine konuşan İsrailli Mechi Fendel, Gazze'nin kuzeyi, merkezi ve güneyine yerleşmek için 500 ailenin gönüllü olduğunu açıkladı..

Uzayın barışçıl kullanımına ilişkin tasarı BM Güvenlik Konseyi’nde oylandı: Rusya veto etti Uzayın barışçıl kullanımına ilişkin tasarı BM Güvenlik Konseyi’nde oylandı: Rusya veto etti

Gazze'deki Yahudi yerleşim birimlerinin ve beldelerinin kurulmasının bölgenin güvenliğini sağlayacağını iddia eden Fendel, "Savaş sona erdiğinde Gazze'ye gitmeliyiz. Boşluk bırakırsak, bu yer tekrar Hamas'ın bir terör yuvasına dönüşür." şeklinde konuştu..

Fendel, uluslararası toplumun Gazze'de yeniden yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri kurulmaması konusundaki uyarılarına cevaben şunları söyledi: "Biz egemen bir devletiz ve Gazze bizim topraklarımız. Bu uyarıları anlamıyorum. Bu, Almanya'nın topraklarının bir kısmını başka bir yapıya vermesi gibi bir talep. Neden ABD'nin Teksas eyaletinin bir kısmını Meksika'ya devretmesi gerektiği düşünülsün ki?"

Kaynak: AA